Şîa-İmâmiyye'nin Kur'ân'ın tahrif ve korunmuşluğuna dair görüşleri
Shīa-Imāmiyya's views on the falsification and preservation of the Qur'ān
- Tez No: 941852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın, birinci bölümünde Şîa-İmâmiyye'nin [İmâmiyye] Kur'ân'ın tahrifine; ikinci bölümünde ise Kur'ân'ın korunmuşluğuna dair görüş ve düşüncelerine yer verilmektedir. Başka deyişle çalışmamızda, İmâmiyye'nin bu hususta geçmişten günümüze geçirdiği değişim dönüşüm ve ortaya koyduğu yaklaşımlar ele alınmaktadır. Bu amaçla İmâmiyye'de kaynaklık değeri olan, önem atfedilen belli başlı kaynaklar ve müellifleri bağlamında konuya dair yaklaşımlar incelenmekte; bu yaklaşımların imâmî düşüncede“ahbârî”ve“usûlî”denilen iki ayrı dönemde şekillendiğine değinilmektedir. İmâmiyye'nin Kur'ân'ın otantikliği konusuna yaklaşımı bu gelenekler dikkate alınarak sunulmaktadır. Gerektiği yerlerde Sünnî kaynaklara ve güncel çalışmalara da müracaat edilen bu çalışmamızın, İslâm dünyasında yerleşik olan Kur'ân'ın korunmuşluğu düşüncesine katkı sunmasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, the views and opinions of the Shiā Imāmiyya [Imāmiyya] on the falsification of the Qorān and in the second part on the preservation of the Qorān are included. For this reason, the changes and approaches of the Imāmiyya in this regard from the past to the present are discussed. At this point, the approaches to the subject are analysed in the context of the main sources and their authors, which have a source value in the Imāmiyya and to which importance is attributed. It is mentioned that these approaches were shaped in two different periods called“ahbārī”and“usūlī”in Imāmīyya thought. The approach to the authenticity of the Quran is presented by taking these traditions into account. Where necessary, reference is also made to Sunnī sources and recent studies. Our study contributes to the belief that the Qurān retains its authenticity, which has been established in the Islamic world.