İkinci Dünya Savaşı sonrası tiyatro düşüncesi
Theater thought after the Second World War
  1. Tez No: 941851
  2. Yazar: MÜCAHİT BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, II. Dünya Savaşı sonrası dönemde tiyatro düşüncesinde yaşanan dönüşümleri tarihsel, toplumsal ve felsefi bağlamda incelemektir. Araştırmada savaşın yarattığı bireysel ve toplumsal yıkımın, tiyatro sanatında yeni ifade biçimlerinin ve akımların doğuşunu nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Yöntem: Bu çalışmada, savaş öncesi ve sonrasında Avrupa, Amerika ve Türkiye'de tiyatronun nasıl değiştiği ele alınmıştır. Bu bölgelerde ortaya çıkan önemli tiyatro anlayışları ve bu alanda öne çıkan sanatçılar incelenmiştir. Gerekli bilgiler kitaplardan, oyun metinlerinden, görsellerden ve sanatla ilgili yazılardan alınmış, bunlar dikkatlice okunup yorumlanarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada, savaş sonrası dönemde tiyatronun salt bir sahne sanatı olmaktan çıkarak felsefi, politik ve etik bir söylem alanına dönüştüğü bulgulanmıştır. Epik tiyatro, absürd tiyatro, belgesel tiyatro gibi akımların savaşın travmatik etkilerine cevap niteliğinde ortaya çıktığı saptanmıştır. Ayrıca tiyatronun hem bireysel hem de kolektif hafızanın inşasında önemli bir rol üstlendiği görülmüştür. Sonuçlar: Savaş sonrası tiyatro düşüncesi; toplumların yaşadığı yıkım, kimlik arayışı ve anlam sorgulamalarını sahneye taşıyan güçlü bir kültürel anlatı biçimi hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the transformations in theatre thought in the postWorld War II period in a historical, social and philosophical context. The study analyses how the individual and social destruction caused by the war affected the emergence of new forms of expression and movements in theatre art. Method: The research was conducted with a qualitative method and was based on a descriptive analysis model. The universe of the study consists of European, American and Turkish theatre before and after the war. As a sample, important theatre movements and representative artists developed in these geographies were examined. The data were obtained from academic sources, play texts, related publications, visual materials and art theories and were evaluated with content and document analysis techniques. Findings: In the study, it was found that in the post-war period, theatre has transformed from a mere performing art to a philosophical, political and ethical discourse field. It was determined that movements such as epic theatre, absurd theatre and documentary theatre emerged as a response to the traumatic effects of the war. It has also been observed that theatre plays an important role in the construction of both individual and collective memory. Conclusions: Post-war theatre thought has become a powerful form of cultural narrative that carries the destruction, search for identity and questioning of meaning experienced by societies to the stage.