Toplumsal cinsiyet ve kimlik üzerinden annelik formları
Forms and motherhood through gender and identy
  1. Tez No: 941868
  2. Yazar: ECE NEZAHAT MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, anne-çocuk temasının sanat tarihindeki evrimini ve feminist bir perspektifle annelik kavramını inceler. Orta Çağ ve Rönesans'tan itibaren, sanatçılar anne-çocuk ilişkisini kendi dönemine ait ruhani ve dünyevi anlayışlarla işlediler. Barok döneminde duygu yoğunluğu artarken, modernizmle birlikte annelik toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde sorgulanmaya başlandı. Kadın emeği, tarihsel olarak genellikle görünmez kılındı ve toplumsal baskılarla kadınlar annelik gibi rollerle tanımlandı. Feminist sanat hareketi, bu durumu eleştirerek, kadınların sanat içindeki görünürlüğünü artırmayı ve tarihsel dışlanmışlıklarını vurgulamayı hedefledi. Sanatçılar, annelik deneyimini, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ve kadın kimliklerini ele alarak eserler ürettiler. Örneğin, Judy Chicago'nun The Dinner Party adlı eseri, kadınların tarihsel katkılarını onurlandırırken, annelik ve sanatçılık arasındaki dengeyi sorguladı. Tezin son bölümünde çalışmalarının neredeyse tümünde yer alan bulaşık eldivenleri metafor olarak, annelik ve kadın kimliğinin zorlukları ve verilen emeğinin görünmezliğini simgeliyor. Bu metafor, annelik kadar kadınların bireysel kimliklerinin de öne çıkması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Sonuç olarak, kadınların emeklerinin ve kimliklerinin görünür kılınması gerektiği ifade ediliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of the mother-child theme in art history and explores the concept of motherhood from a feminist perspective. Since the Middle Ages and the Renaissance, artists have portrayed the mother-child relationship through the spiritual and worldly lenses of their respective eras. In the Baroque period, emotional intensity increased, while with the advent of Modernism, motherhood began to be questioned within the framework of gender roles. Historically, women's labor has often been rendered invisible, and women have been socially defined through roles such as motherhood. The feminist art movement challenged this condition, aiming to enhance the visibility of women in art and to highlight their historical marginalization. Artists produced works that addressed the experience of motherhood, gender inequality, and female identity. For instance, Judy Chicago's The Dinner Party honors the historical contributions of women while also questioning the balance between motherhood and artistic identity. In the final part of the thesis, dishwashing gloves, used consistently throughout the artist's body of work, serve as a metaphor for the invisibility of labor and the challenges tied to motherhood and womanhood. This metaphor emphasizes the need to foreground not only motherhood but also women's individual identities. In conclusion, the thesis asserts the importance of making women's labor and identities visible.