L'intersection de la migration, du genre et de la classe: Stratégies des mères Turques et construction de l'identité en Europe
Göç, cinsiyet ve sınıfın kesişimi: Türk annelerin Avrupa'daki stratejileri ve kimlik inşası
  1. Tez No: 936314
  2. Yazar: ÖZLEM KESKİN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Avrupa'da yaşayan orta sınıf yüksek nitelikli Türk annelerin deneyimlerine odaklanarak göç, toplumsal cinsiyet ve sınıfın kesişimini incelemektedir. Kesişimsel bir yaklaşım benimseyen çalışma, bu kadınların toplumsal konumlarını korumak veya yeniden inşa etmek için nasıl stratejiler geliştirdiklerini ve karmaşık kimlik dönüşümleriyle nasıl başa çıktıklarını araştırmaktadır. Çalışmanın temel sorunsalı iki eksene dayanmaktadır: Birincisi, bu annelerin kültürel, sosyal ve ekonomik sermayelerini koruma veya yeniden inşa etme süreçlerinde kullandıkları stratejiler; ikincisi, toplumsal cinsiyet, etnisite ve sınıf gibi faktörlerin, göç sonrası kimlik inşa süreçlerini nasıl şekillendirdiğidir. Kuramsal çerçeve, Pierre Bourdieu'nün sermaye türleri ve habitus kavramları, Erik Olin Wright'ın çelişkili sınıf pozisyonları ve Kimberlé Crenshaw'un kesişimsellik teorileri etrafında tasarlanmıştır. Bu teoriler, göç bağlamında orta sınıf dinamiklerinin dönüşümünü, statü kaybı risklerini ve kültürel sermayenin yeni bir ülkede yeniden üretilmesindeki zorlukları anlamayı sağlamaktadır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle toplanan nitel veriler, göçmen annelerin kesişimsel gerilimlerin üstesinden gelmek için çeşitli stratejiler benimsediğini ortaya koymaktadır. Anneler, sınıfsal konumlarını koruma stratejisi olarak annelik rollerini bir kaldıraç olarak kullanmakta ve kültürel kökenleri ile ev sahibi toplum arasındaki uyum çabasını yansıtan hibrit bir kimlik müzakere etmektedir. Bunun yanında, bazı annelerin iş gücü piyasasına yeniden girme çabaları, sermaye dönüşüm stratejileri ve statü kaybına karşı geliştirdikleri bireysel tepkiler de sınıfsal pozisyonlarını yeniden kurma süreçlerinde belirleyici olmaktadır. Bununla birlikte, bu kimlik müzakereleri genellikle toplumsal cinsiyet, sınıf ve etnisite beklentilerinden kaynaklanan çelişkileri ve çatışmaları ortaya koymaktadır. Göçmen anneler, bir yandan kendi kültürel kimliklerini ve toplumsal konumlarını korumaya çalışırken, diğer yandan yeni toplumun normlarına uyum sağlamak adına hibrit kimlikler geliştirmektedir. Bu bağlamda çalışma, orta sınıf yüksek nitelikli göçmen kadınların göç sonrası kimlik inşa süreçlerinde karşılaştıkları çok katmanlı zorlukların ve geliştirdikleri stratejilerin kesişimsel analizini sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca, göç sonrası yaşanan sınıfsal pozisyon değişimlerinin annelik rolleri üzerinden nasıl yeniden şekillendiği konusunda bir perspektif sunmaktadır. Üçüncü bölümde detaylı biçimde incelendiği üzere, bu strateijler sadece kültürel değil; aynı zamanda ekonomik ve sembolik kaynakların yeniden yapılandırılmasıyla da ilişkilidir. Aynı zamanda, mevcut araştırmanın sınırlılıklarını ortaya koyarak gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the intersection of migration, gender and class by focusing on the experiences of middle-class, highly qualified Turkish mothers living in Europe. Adopting an intersectional approach, the study explores how these women develop strategies to maintain or reconstruct their social position and cope with complex identity transformations. The main problematic of the study is based on two axes: First, the strategies these mothers use to maintain or reconstruct their cultural, social and economic capital; second, how factors such as gender, ethnicity and class shape their identity construction processes after migration. The theoretical framework is designed around Pierre Bourdieu's concepts of capital types and habitus, Erik Olin Wright's theories of contradictory class positions and Kimberlé Crenshaw's theories of intersectionality. These theories provide an understanding of the transformation of middle-class dynamics in the context of migration, the risks of status loss and the challenges of reproducing cultural capital in a new country. Qualitative data collected through semi-structured in-depth interviews reveals that migrant mothers adopt various strategies to overcome intersectional tensions. Mothers use their maternal role as a lever to maintain their class position and negotiate a hybrid identity that reflects an attempt to integrate their cultural origins with the host society. In addition, some mothers' efforts to re-enter the labor market, capital transformation strategies and individual reactions to the loss of status are also decisive in the process of reestablishing their class position. However, these identity negotiations often reveal contradictions and conflicts arising from expectations of gender, class and ethnicity. Migrant mothers develop hybrid identities in order to adapt to the norms of the new society while trying to preserve their own cultural identity and social position. In this context, the study contributes to the literature by providing an intersectional analysis of the multilayered challenges and strategies developed by middle-class high-skilled migrant women in their post-migration identity construction processes. It also provides a perspective on how class position changes after migration are reshaped through motherhood roles. As analyzed in detail in chapter three, these strategies are not only cultural but also related to the reconfiguration of economic and symbolic resources. At the same time, it presents the limitations of the current study and offers suggestions for future research.