K vitamini uygulaması sırasında emzirme ve yuvalamanın yenidoğanın ağrı ve konfor düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of breastfeeding and nesting on the pain and comfort level of the newborn during vitamin K application
  1. Tez No: 941902
  2. Yazar: RÜMEYSA KARABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, yenidoğanlara uygulanan K vitamini enjeksiyonu sırasında emzirme ve yuvalama yöntemlerinin ağrı ve konfor düzeyine etkilerini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Kasım– Aralık 2024 tarihleri arasında İstanbul'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde doğan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 100 bebek (50 emzirme, 50 yuvalama grubu) ile yapıldı. Veriler, Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Ağrı Değerlendirme Skalası (NIPS), Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) ve kronometre kullanılarak toplandı. Emzirme ve yuvalama gruplarına, K vitamini uygulamadan 5 dakika önce, işlem sırasında, işlemden 2 dakika sonra ağrı skalası ve konfor ölçeği ile yenidoğanın ağrı ve konfor düzeyleri belirlendi. Emzirme grubundaki bebek K vitamini uygulamasından 5 dakika öncesinde anne kucaklama yöntemi ile yenidoğanı emzirmeye başladı, emzirmeye devam ederken bebeğe intramüsküler 1 mg K vitamini uygulaması yapıldı. Yuvalama grubunda ise bebek yuvalama içinde supine pozisyonunda 5 dakika yatırıldıktan sonra intramüsküler 1 mg K vitamini uygulaması yapıldı. K vitamini uygulaması araştırmacı tarafından, ölçeklerin değerlendirilmesi ise başka bir yenidoğan hemşire tarafından uygulandı.
Özet (Çeviri)
This randomised controlled trial was conducted to determine the effects of breastfeeding and nesting methods on pain and comfort level during vitamin K injection in newborns. The study was conducted with 100 infants (50 breastfeeding, 50 nesting group) who were born in an obstetrics and gynaecology hospital affiliated to the Ministry of Health in Istanbul between November and December 2024 and met the inclusion criteria. Data were collected using the Neonatal Descriptive Information Form, Neonatal Pain Rating Scale (NIPS), Neonatal Comfort Behaviour Scale (NCCS) and a stopwatch. The pain and comfort levels of the newborns in the breastfeeding and nesting groups were determined 5 minutes before vitamin K administration, during the procedure, and 2 minutes after the procedure using the pain scale and comfort scale. In the breastfeeding group, the mother started to breastfeed the newborn with the hugging method 5 minutes before vitamin K administration, and 1 mg vitamin K was administered intramuscularly to the newborn while breastfeeding continued. In the nesting group, intramuscular administration of 1 mg vitamin K was performed after the baby was placed in the supine position in the nesting position for 5 minutes. Vitamin K administration was performed by the investigator and the evaluation of the scales was performed by another neonatal nurse.