Bakliyat ve tahıl ürünlerinin kurutulması ve depolanmasında üretici bilinç düzeyi belirlenmesi; diyarbakır örneği
Determination of producer awareness in the drying and storage of legumes and cereal products: the case of diyarbakir
  1. Tez No: 941955
  2. Yazar: YEŞİM ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyarbakır ilinde tahıl ve baklagil üreticilerinin kurutma ve depolama süreçlerine ilişkin bilinç düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, 150 üreticiyle gerçekleştirilen anketlerden elde edilen veriler ışığında önemli bulgular sunmaktadır. Çalışma sonucunda, üreticilerin %67,8'inin ürünlerini hiçbir şekilde kurutmadığı tespit edilmiştir. Kurutma işlemi gerçekleştiren üreticilerin ise %72,7'sinin doğal kurutma yöntemi olan güneş ışığını, %15,3'ünün yapay kurutma yöntemi olan makineleri ve %8,7'sinin ise her iki yöntemi birlikte kullandığı belirlenmiştir. Nem kontrolü konusunda ise üreticilerin farkındalık düzeyinin düşük olduğu görülmektedir. Anket katılımcılarının %37,4'ü nem kontrolü yapmadığını, %34'ü nadiren yaptığını ve yalnızca %28,6'sı düzenli olarak nem ölçümü yaptığını belirtmiştir. Depolama yöntemleri incelendiğinde, %87,3 oranında dökme yöntemi, %54,7 oranında çuvallama yöntemi ve sadece %7,3 oranında silo yöntemi kullanıldığı tespit edilmiştir. Devlet teşviklerinden yararlanma oranının %22,6 gibi düşük bir seviyede olduğu belirlenmiştir. Depolama sürecinde en sık karşılaşılan sorun ise %71,3 gibi yüksek bir oranla zararlılar (böcek, kemirgen vb.) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, üreticilerin %76,9'u depolama konusunda herhangi bir eğitim almadığını ifade etmiştir. Bu bulgular, Diyarbakır'daki tahıl ve baklagil üreticilerinin modern kurutma ve depolama teknikleri konusunda bilinçlendirilmesi, devlet desteklerinin daha etkin bir şekilde sunulması ve eğitim programlarının artırılması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the awareness levels of grain and legume producers in Diyarbakır regarding drying and storage processes, presents significant findings based on survey data collected from 150 producers. The results indicate that 67.8% of the producers do not perform any drying process at all. Among those who do dry their products, 72.7% use natural drying (sunlight), 15.3% use artificial drying (machines), and 8.7% utilize both methods together. Regarding moisture control, the awareness level among producers appears to be low. 37.4% of the survey participants stated that they do not perform any moisture control, 34% do so rarely, and only 28.6% conduct regular moisture measurements. When examining storage methods, 87.3% of producers use bulk storage, 54.7% use bagging, and only 7.3% utilize silos. The rate of benefiting from government incentives was found to be only 22.6%, indicating a low level of support utilization. The most common issue encountered during storage was pest infestations (such as insects and rodents), reported by 71.3% of producers. Additionally, 76.9% of the producers stated that they had never received any training on storage practices. These findings clearly highlight the need for raising awareness among grain and legume producers in Diyarbakır regarding modern drying and storage techniques, making government support mechanisms more effective, and increasing training programs.