Spirulina ve fikosiyanin ekstrelerinin yeşil sentez yoluyla fe3o4 manyetik nanopartikül kaplanması, karakterizasyonu, antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Coating of spirulina and phycocyanin extracts with fe3o4 magnetic nanoparticles by green synthesis, characterization, investigation of their antimicrobial and antioxidant effects
- Tez No: 941956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fikosiyanin, yüksek antioksidan, anti-enflamatuvar ve immünomodülatör etkileriyle bilinen, spirulina gibi siyanobakterilerden elde edilen doğal bir pigmenttir. Serbest radikal temizleme kapasitesi sayesinde tıbbi ve biyoteknolojik uygulamalarda önemli bir potansiyele sahiptir. Spirulina ise protein, vitamin ve mineral açısından zengin bir süper gıda olmasının yanı sıra, biyolojik aktivitesi yüksek bileşikler içermesi nedeniyle nanoteknolojik uygulamalarda biyouyumlu kaplama malzemesi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Fe₃O₄ manyetik nanopartiküllerinin fikosiyanin ve spirulina ile modifiye edilerek biyomedikal uygulamalara yönelik potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Fe₃O₄ nanopartikülleri, kimyasal birlikte çöktürme yöntemi kullanılarak iki aşamalı sentezlenmiş ve farklı konsantrasyonlarda fikosiyanin veya spirulina ile adsorpsiyon yöntemiyle kaplanmıştır. Elde edilen Fe₃O₄ nanokompozitlerin yapısal ve morfolojik özellikleri XRD, FTIR ve SEM teknikleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca, pnömoni ile ilişkili patojen bakterilere karşı antimikrobiyal aktiviteleri (Agar kuyu difüzyon testi, MIC testi) ve biyokimyasal özellikleri (toplam fenolik-flavonoid içeriği ve antioksidan aktiviteleri: DPPH, CUPRAC, FRAP testleri) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Fe₃O₄ nanopartiküllerinin fikosiyanin ve spirulina gibi doğal biyomoleküllerle modifikasyonunun biyouyumluluğunu artırarak toksisiteyi azalttığını ve fonksiyonel özelliklerini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, doğal kaynaklı biyomoleküllerin nanoteknoloji alanında kullanımını teşvik eden yenilikçi bir yaklaşım sunarak, biyomedikal uygulamalar için güvenli ve etkili bir platform geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Phycocyanin is a natural pigment derived from cyanobacteria such as Spirulina, known for its strong antioxidant, anti-inflammatory, and immunomodulatory properties. Due to its high free radical scavenging capacity, it holds significant potential for medical and biotechnological applications. Spirulina, in addition to being recognized as a superfood rich in proteins, vitamins, and minerals, contains bioactive compounds that make it a promising biocompatible coating material in nanotechnological applications. In this study, the potential biomedical applications of Fe₃O₄ magnetic nanoparticles modified with phycocyanin and Spirulina were investigated. Fe₃O₄ nanoparticles were synthesized via a two-step co-precipitation method and coated with phycocyanin or Spirulina at different concentrations using an adsorption technique. The structural and morphological properties of the synthesized Fe₃O₄ nanocomposites were characterized using XRD, FTIR, and SEM techniques. Additionally, their antimicrobial activities against pneumonia-associated pathogenic bacteria (Agar well diffusion test, MIC test) and biochemical properties (total phenolic-flavonoid content and antioxidant activities: DPPH, CUPRAC, and FRAP tests) were evaluated. The results demonstrated that modifying Fe₃O₄ nanoparticles with natural biomolecules such as phycocyanin and Spirulina enhances their biocompatibility, reduces toxicity, and improves their functional properties. This study presents an innovative approach to promoting the use of natural biomolecules in nanotechnology, contributing to the development of a safe and effective platform for biomedical applications.