Seboreik dermatitli hastalarda inflamatuar belirteçlerin hastalık şiddeti ile karşılaştırılması
Comparison of inflammatory markers with disease severity in patients with seborrheic dermatitis
  1. Tez No: 941961
  2. Yazar: ELİF BENGÜ DAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAMİL MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Seboreik dermatit (SD), genellikle saçlı deri, yüz ve üst gövde gibi yağ bezlerinden zengin bölgeleri etkileyen kronik inflamatuar bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. Literatürde birçok dermatolojik hastalık ile inflamatuar parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ancak seboreik dermatitte hematolojik parametreleri inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Seboreik dermatit hastalarında inflamatuar kan parametreleri ve bunların hastalık şiddeti ile korelasyonunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda SD hastası 75, kontrol grubunda 74 kişi olmak üzere toplamda 149 kişi incelenmiştir. Polikliniğe başvuran SD hastalarında Seboreik dermatit alan şiddet indeksi (SDASI) hesaplanmıştır. Ayrıca platelet lenfosit oranı (PLR), nötrofil-lenfosit oranı (NLR), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve kırmızı hücre hacmi dağılım genişliği (RDW) ve C-reaktif protein (CRP) incelenmiştir. Daha sonra bu veriler SD'li hastalarda hastalık şiddeti ile kıyaslanmıştır. Ayrıca bu veriler sağlıklı kontroller ile de karşılaştırılmıştır. SD hastalarının %58,7'si, sağlıklı grubun %71,6'sı kadındı. Yaş ortalaması SD grubunda 28.46, kontrol grubunda ise 30.67 yıl olarak belirlendi ve gruplar arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Seborrhoeic dermatitis (SD) is a chronic inflammatory skin disease that usually affects sebaceous gland-rich areas such as the scalp, face and upper body. The relationship between inflammatory parameters and many dermatological diseases has been investigated in the literature. However, there are limited number of studies investigating haematological parameters in seborrheic dermatitis. Therefore, the aim of this study was to investigate inflammatory blood parameters and their correlation with disease severity in patients with seborrheic dermatitis. A total of 149 patients, including 75 SD patients and 74 patients in the control group, were analysed in our study. Seborrheic dermatitis area severity index (SDASI) was calculated in SD patients who applied to the outpatient clinic. Platelet-lymphocyte ratio (PLR), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), red cell volume distribution width (RDW) and C-reactive protein (CRP) were also analysed. These data were then compared with disease severity in patients with SD. These data were also compared with healthy controls. 58.7% of SD patients and 71.6% of the healthy group were female. The mean age was 28.46 years in the SD group and 30.67 years in the control group and no significant difference was found between the groups in terms of gender and age (p>0.05).