Seboreik dermatit etyolojisinde demodex folliculorum'un rolü
Role of demodex folliculorum in the aetiology of seborrheic dermatitis
- Tez No: 457580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ŞİKAR AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve amaç: Seboreik dermatit sebase bezlerin yoğun olduğu bölgeleri tutan sarı, yağlı, ince, skuamlı eritemli plaklarla karakterize kronik tekrarlayan inflamatuar bir deri hastalığıdır. Seboreik dermatitin kesin etyolojisi bilinmemektedir. Son yıllarda seboreik dermatit etyolojisinde demodekslerin sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Ulusal ve uluslararası literatürde bu konu ile ilgili olarak ülkemizden yapılmış sadece bir çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle seboreik dermatit etyolojisinde D. folliculorum'un rolünü araştırmak amacıyla çalışmamızı planladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda seboreik dermatitli hastalarda ve sağlıklı bireylerde standart yüzeyel deri biyopsisi kullanılarak D. folliculorum enfestasyonu ve yoğunluğu incelendi. Bulgular: D. folliculorum enfestasyonu çalışma grubunda 13 (%25,5) kişide, kontrol grubunda 10 (%19,6) kişide tespit edildi. Ortalama D. folliculorum yoğunluğu hasta grupta 1,69±4,64 / cm2 iken, kontrol grubunda 1,24±4,56 / cm2'idi. Çalışma grubunda D. folliculorum enfestasyonu tespit edilen 13 hastanın lezyonlu ve lezyonsuz bölgelerinde ortalama D. folliculorum yoğunluğu sırasıyla 3,70±4,76 / cm2 ve 9,13±10,01 / cm2'idi. D. folliculorum enfestasyonu tespit edilen seboreik dermatitli hastalarda ortalama D. folliculorum yoğunluğu lezyonsuz bölgeler, lezyonlu bölgelerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi. D. folliculorum enfestasyonu çalışma grubunda 26 ile 35 yaş arasında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek tespit edildi. Sonuç: D. folliculorum enfestasyonu ve yoğunluğu açısından seboreik dermatitli hastalar ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Çalışma sonuçlarımıza göre, yüzeyel deri biyopsisi ile D. brevisin gösterilememesi nedeniyle seboreik dermatit etyopatogenezinde sadece D.folliculorum'un rolünün olmadığını söyleyebiliriz. Ancak seboreik dermatit etyolojisinde demodekslerin rolünün netleşmesi için D. brevis'i de gösteren tekniklerin kullanıldığı daha fazla hasta sayısı ile yapılmış çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Seborrheic dermatitis is a chronic, relapsing, inflammatory skin disease, which is characterized by yellow, oily, thin, scaly, erythematous plaques affecting where sebaceous glands are concentrated. The exact aetiology of seborrheic dermatitis is not known. Recently, it is thought that demodex mites might also be responsible in the aetiology of seborrheic dematitis. There is only one study performed in our country in the national and international literature on this topic. So, we planned our study to investigate the role of D. folliculorum in the aetiology of seborrheic dermatitis. Materials and Methods: It was investigated the infestation and density of D. folliculorum using standart skin surface biopsy in patients with seborrheic dermatitis and healthy individuals in our study. Results: D. folliculorum infestation detected in 13 patients (25,5%) and 10 controls in study group (19,6%). Mean D. folliculorum density was 1,69±4,64 ⁄ cm2 in patient group and 1,24±4,56⁄ cm2 in control group. Lesional areas and non-lesional areas in thirteen patients in whom deteced D. folliculorum infestation in study group, mean density of D. folliculorum was 3,70±4,76 / cm2 and 9,13±10,01 / cm2, respectively. Seborrheic dermatitis patients in whom detected D. folliculorum infestation, mean D. folliculorum density detected significantly higher in non-lesional areas when compared with lesional areas. D. folliculorum infestation detected higher in patient group compared to control group in the 26 years to 35 years group. Conclusions: A statically significant difference was not detected between patient and control group with regards to D. folliculorum infestation and mean D. folliculorum density in our study. According to the our study results, we can suppose that only D. folliculorum does not play a role in the aetiology of seborrheic dermatitis since D. brevis can not be shown with standart skin surface biopsy. But, we think that further studies which will use techniques to show D. brevis with more participants are needed to clarify the possible role of Demodex mites in aetiology of seborrheic dermatitis.