Yalın liderliğin, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş yaşam kalitesinin aracılık rolü: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The mediating role of quality of work life in the effect of lean leadership on organizational commitment: A research on healthcare employees
  1. Tez No: 941970
  2. Yazar: HİCRET TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLLER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yalın liderliğin, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş yaşam kalitesinin aracılık rolünün sağlık çalışanları üzerinde incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı 46 ilde bulunan kamu ve özel sektör hastanelerinde görev yapmakta olan 18 yaş ve üzeri sağlık çalışanları üzerinde yürütülmüştür. Bu bağlamda araştırmanın dahil olma ve dışlama kriterleri ile veri kısıtı dikkate alındığında örneklem sayısını 703 kişi oluşturmuştur. Araştırmada çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak, veriler Google form aracılığıyla toplanmıştır. Yalın liderlik, örgütsel bağlılık ve iş yaşam kalitesi ölçeklerinin güvenirlik ve geçerlik koşullarını belirlemek için açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik ve normallik sınamaları yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü ve derecesinin belirlenmesi amacıyla, Spearman korelasyon ve aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the mediating role of quality of work life in the effect of lean leadership on organizational commitment on healthcare workers. Materials and Methods: The research was conducted on healthcare professionals aged 18 and over working in public and private hospitals in 46 provinces affiliated with the Ministry of Health of the Republic of Turkey. In this context, considering the inclusion and exclusion criteria and data limitations of the study, the sample size was 703 people. The online survey method was used in the study and data was collected via Google form. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, reliability and normality tests were conducted to determine the reliability and validity conditions of lean leadership, organizational commitment and quality of work life scales. Spearman correlation and mediation analyses were conducted to determine the direction and degree of relationships between variables.