İslam Ülkeleri ve Türkiye'nin muhasebe sistemlerinin uyumlaştırılmasına yönelik bir öneri
A proposal for the harmonization of accounting systems of Islamic countries and Türkiye
- Tez No: 941969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye Muhasebe Sistemi ile İslami ülkelerin muhasebe sistemlerinin karşılaştırıldığı ve bu karşılaştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak ortak bir muhasebe önerisinin oluşturulmasının amaçlandığı bu çalışmada İslami finans ilkeleri doğrultusunda İslam Ülkelerinin muhasebe yapılarının karşılıklı etkileşimini incelenmektedir. Bu çalışma, İslami ülkeler arasında yürütülen çeşitli ticari ve mali ilişkiler bağlamında, ekonominin temel yapı taşları olan kurumların karşılıklı işlemlerinde kullanılabilecek pratik, şeffaf ve dinamik bir muhasebe sistemine ulaşılması amacıyla Türkiye ve İslam Ülkelerinin muhasebe organizasyonlarının incelenmesi ve karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırma sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak hem İslami muhasebe standartlarını hem de uluslararası uygulamaları göz önünde bulunduran ortak bir muhasebe sistem önerisi geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında öncelikle konunun önemini vurgulayan kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Tarama sürecinde muhasebeyle ilgili yabancı ve yerli kaynaklar, tez çalışmaları, akademik makaleler, muhasebe standartlarını içeren belgeler ile ilgili mevzuat incelenmiş; özellikle İslami muhasebe uygulamalarına dair temel kaynaklara başvurulmuştur. Türkiye Muhasebe Sistemi ile incelenen İslami ülkelerin muhasebe sistemleri karşılaştırma tekniğiyle analiz edilerek benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Çalışma bu yönüyle önem kazanmaktadır. Araştırmada yapılan bu karşılaştırmalar sayesinde, ülkeler arasında muhasebe sistemlerinin uyumlaştırılması yönünde önemli veriler elde edilmiş, karşılıklı ticari faaliyetlerin muhasebe boyutunda daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından bu çalışmanın işletmeler ve ulusal ekonomi açısından katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çalışmamızın amacı İslam Ülkelerinin Muhasebe Sistemleri ile Türkiye'de uygulanan Tek Düzen Muhasebe Sisteminin karşılaştırılarak ayrışma ve çakışmalarının tespit edilmesini sağlamak ve bu analiz sonrasında ortak ticaret anlayışının muhasebe ayağının sorunsuz gerçekleşmesi için ortak muhasebe organizasyonu önerisi getirebilmektir. Amaca ulaşabilmek için yapılan literatür taraması sonucunda gerekli analizler nitel olarak yapılarak karşılaştırmalar yapılacaktır. Çalışmanın muhasebe ve işletme bilimine katkı sunması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the accounting systems of Islamic countries with the Turkish Accounting System and, based on the data obtained from this comparison, to propose a common accounting system. The study examines the mutual interaction of the accounting structures of Islamic countries in line with Islamic finance principles. In the context of various commercial and financial relations conducted among Islamic countries, this research was carried out by analyzing and comparing the accounting organizations of Turkey and Islamic countries to reach a practical, transparent, and dynamic accounting system that can be used in mutual transactions of institutions, which are the building blocks of the economy.Based on the findings obtained from the comparison, a common accounting system proposal has been developed, taking into account both Islamic accounting standards and international practices. Within the scope of this study, a comprehensive literature review emphasizing the importance of the subject was conducted. During the review process, both foreign and domestic sources related to accounting, thesis studies, academic articles, documents containing accounting standards, and relevant legislation were examined; in particular, fundamental sources on Islamic accounting practices were consulted.The Turkish Accounting System and the accounting systems of the examined Islamic countries were analyzed using the comparison technique, revealing their similarities and differences. This aspect gives the study its significance. Through the comparisons made in this research, important data were obtained regarding the harmonization of accounting systems between countries. It is considered that this study will contribute to businesses and the national economy in terms of conducting mutual commercial activities more soundly on the accounting level.The aim of our study is to identify the divergences and overlaps by comparing the accounting systems of Islamic countries with the Uniform Accounting System implemented in Turkey, and to propose a common accounting organization to ensure that the accounting dimension of mutual trade understanding can function smoothly. To achieve this goal, necessary analyses will be carried out qualitatively based on the literature review. It is hoped that the study will contribute to the science of accounting and business administration.