Yukarı Mezopotamya'da Çanak Çömleksiz Neolitik A Dönem mimarisi gelişim süreçleri
Architectural development processes of the Pre-Pottery Neolithic A period in Upper Mesopotamia
  1. Tez No: 941981
  2. Yazar: İSMAİL BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ KARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez çalışması, yerleşik yaşamın başlangıcına ve bu bağlamda mimarlık faaliyetlerinin de hızla gelişmeye başladığı Neolitik Dönem'e geçişe dair kanıtlar sunan, Yukarı Mezopotamya Bölgesi'nde araştırılmış Çanak Çömleksiz Neolitik A Dönem'e tarihlenen 20 yerleşmenin mimari bulgularını inceleyerek, dönem içerisinde yapı inşa etme süreçlerinde yaşanan gelişim ve değişim aşamalarını takip etmeyi amaçlamaktadır. Bunun için öncelikle yerleşmelerin kazılan yapıları bütüncül bir şekilde açıklanmaya çalışılmış ve ardından yapı inşasıyla ilişkili teknik detaylar araştırılmıştır. Böylelikle yerleşmelerin gösterdiği mimari gelenek yapı planı, yapı malzemeleri ve yapı inşasının teknik nitelikleri bağlamında değerlendirilmeye açık hale gelmiştir. Elde edilen sonuçlar, yerleşmelerin mimari özellikleri arasındaki benzer ve farklı yanları görünür hale getirerek karşılaştırma yapabilmeye fırsat tanımıştır. Yapılan tüm değerlendirmeler neticesinde dönem mimarisinin genel karakteristiği ortaya konarak süreç içerisinde yaşanan gelişim aşamaları tanımlanabilir ve karşılaştırılabilir şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to trace the stages of development and transformation in construction processes during the Pre-Pottery Neolithic A (PPNA) period by examining the architectural findings of 20 settlements in the Upper Mesopotamian region which are dated to this era, providing evidence of the transition to the Neolithic Period, marked by the onset of sedentary life and the rapid advancement of architectural activities. To achieve this, the excavated structures of settlements were first analysed holistically, followed by an investigation into the technical details related to construction. This approach made it possible to evaluate the architectural traditions of the settlements in terms of building plans, construction materials, and technical characteristics. The results enabled comparisons by highlighting similarities and differences in architectural features across the settlements. Based on all these evaluations, the general characteristics of the period's architecture were revealed while presenting the stages of development experienced during the process in a comparative and definable manner.