Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ilgili kişinin erişim hakkı
Data subject's right of access under the general data protection regulation and Turkish law on the protection of Personal Data
  1. Tez No: 941980
  2. Yazar: TÜRKAN SİNEM UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE YÜCEDAĞ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Erişim hakkı, ilgili kişiye, kişisel verilerinin işlenip işlenmediğini veri sorumlusundan teyit etme, işleniyorsa işlenen kişisel verilere erişim ve işleme hakkında bilgileri alma ve işlenen kişisel verilerinin bir kopyasını alma hakkı vermektedir. Dolayısıyla bu hak, ilgili kişinin kendi kişisel verileri üzerinde hakimiyet sahibi olmasını sağladığı ve diğer haklarını kullanmasına imkân verdiği için ilgili kişinin en temel ve en önemli haklarından biridir. Erişim hakkı, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nda düzenlenmiş temel bir hak olmasının yanı sıra Türk mevzuatında anayasal bir hak olarak güvence altına alınmıştır. Bu hak, kişisel verilerin korunması alanındaki ulusal ve uluslararası birçok düzenlemeye konu olmuş, Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları kapsamında kapsamlı bir içtihat hukuku gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The right of access entitles the data subject to confirm with the data controller whether their personal data is being processed, and if so, to access the personal data being processed, obtain information about the processing, and obtain a copy of the personal data being processed. Therefore, this right is one of the most fundamental and significant rights of the data subject, as it enables them to exercise control over their own personal data and facilitates the exercise of their other rights. In addition to being recognized as a fundamental right under the Charter of Fundamental Rights of the European Union, the right of access is also constitutionally guaranteed under Turkish law. This right has been the subject of numerous national and international regulations in the field of personal data protection, and comprehensive case law has developed through the decisions of the Court of Justice of the European Union (CJEU) and the European Court of Human Rights (ECtHR).