Çarlık Rusyasında Müslüman kadınların siyasete dâhil olma süreci (1905-1917)
The process of Muslim women's engagement in politics in Tsarist Russia (1905–1917)
- Tez No: 942003
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
1917 yılı, yalnızca Rusya'nın politik dönüşüm sürecinde değil, aynı zamanda imparatorluk sınırları içerisinde yaşayan Müslüman Türk topluluklarının sosyal, kültürel ve siyasal yaşamlarında köklü değişimlerin meydana geldiği kritik bir döneme işaret etmektedir. Bu dönemde yaşanan gelişmeler, özellikle kadınların toplumsal rolleri ve siyasal katılım hakları bağlamında yeni tartışmaları beraberinde getirmiştir. Söz konusu tarihsel bağlamda, Müslüman kadınlar, hem geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine hem de dinî yorumlara dayanan kısıtlayıcı normlara karşı mücadele ederek, kamusal alanda daha görünür hâle gelmeye başlamışlardır. Bu tez, 1917 yılında Kazan'da düzenlenen ve dönemin en önemli kadın örgütlenmelerinden biri olarak kabul edilen Kazan Kadınlar Kurultayı'nı merkezine alarak, Rusya Müslüman Türk kadınlarının siyasal katılım süreçlerini tarihsel bir perspektif çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, kurultaya katılan kadınların taleplerini, bu taleplerin arkasındaki düşünsel ve ideolojik motivasyonları, mücadele biçimlerini ve bu mücadelenin toplumsal karşılıklarını analiz etmeyi hedeflemektedir. Tez, arşiv belgeleri, dönemin gazeteleri ve kadınların kendi kaleme aldıkları metinler üzerinden birincil kaynaklara dayalı olarak yürütülecek ve söz konusu sürecin hem bireysel hem de kolektif kadın hafızasındaki izdüşümleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The year 1917 marks a critical turning point not only in the political transformation of Russia but also in the profound social, cultural, and political changes experienced by the Muslim Turkic communities within the former imperial territories. Among the most significant dimensions of this transformation was the redefinition of women's roles in both public and political spheres. In this context, Muslim women began to challenge the restrictive norms rooted in traditional gender roles and religious interpretations, striving for visibility and agency in the public domain. This thesis aims to examine the political engagement processes of Muslim Turkic women in Russia from a historical perspective, with a particular focus on the Women's Congress held in Kazan in 1917—an event widely recognized as one of the most significant milestones in early Muslim women's political mobilization. The study seeks to analyze the demands articulated by the congress participants, the ideological and intellectual foundations underlying these demands, the methods of activism employed, and the broader social implications of their struggle. Drawing on primary sources such as archival documents, periodicals of the time, and the personal writings of women involved in the movement, the thesis endeavors to shed light on both the individual and collective memory of this pivotal moment in the history of Muslim women's political participation in Russia.