Sudan'daki bölgesel aidiyetlerin devlet kimliği üzerine etkisi: Sosyo-politik bir inceleme
The impact of regional affiliations on the identity of the state in Sudan: A socio-political study
  1. Tez No: 942004
  2. Yazar: ABDALLA AHMED GALALELDEEN MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bölgesel aidiyetler, toplumları kapalı hapishanelere dönüştürür, bir vatanı birçok küçük vatana böler ve Kabile grupları arasında barikatlar kurar. Bu durumda, her bir grup diğerine“öteki”olarak bakar. Kabile ve aileye duyulan sadakat, devletin oluşumuna ve genel sadakate zarar verir. Bölgesel bağlılıklar, toplumdan ve devletten yeni bir kopuşu, ayrıca ulusal ilişkilerin kuralları ve hükümlerinden bir kaçışı temsil eder. Bu çalışmanın temel sorusu şudur: Bölgesel aidiyetler Sudan devletinin kimliğini nasıl etkiler? Bölgesel aidiyetler olgusu, bunun Sudan devletinin kimliğiyle kesişimi ve sosyal bağlamda nasıl çalıştığı hakkında eleştirel düşünmeye davet etmektedir. Bu çalışma aynı zamanda sömürgeciliğin Sudanlı kabileleri yönetmede kullandığı mekanizmaları öğrenmeyi ve bölgesel bağlantıların Sudan'daki ulusal devlet kimliği üzerindeki etkisini incelemeyi hedeflemiştir. Bu çalışmada, veri ve bilgi toplama aracı olarak tarihsel yöntem ve kitaplar, süreli dergiler, gazeteler ve makaleler gibi birçok kaynak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen en önemli bulgular şunlardır: Bölgesel aidiyetlikler, Sudan'da olağan siyaset piyasasını bozacak şekilde paralel birer oluşum veya bir tür karaborsa haline gelmiştir. Bu durum, güç mücadelesi alanında çarpık ve yerleşik olmayan bir siyasi uygulamayı temsil etmektedir. Sömürgecilik, Sudan'ı yönetmek için üç teknik kullanmıştır: İstatistiki verileri toplamak, tarih yazmak ve kanunlar yapmak. Aşiret bağları, siyasi amaçlar için kullanılmış ve yerel sakin ile yerleşimciyi ayıran ana kriter olmuştur. İngiliz sömürgeciliği, sömürge yönetimini sürdürmek amacıyla Sudan'ı yerliler (Afrikalılar) ve yerleşimciler (Araplar) olarak ikiye ayırmıştır. Bağımsızlıktan sonra Sudanlı siyasi seçkinler, Sudan'ı kuzey ve güneye (Araplar-Afrikalılar) olarak iki bölgeye ayırmayı bölmeyi amaçlayan sömürge politikalarını sürdürmüşlerdir. Bu politika, Sudan'daki iç savaşları körüklemiştir. İç savaşlar, silahlı kabile gruplarıyla (milisler) ilişkilendirilmiş ve bu gruplar, devletin iki ana özelliğini inkâr etmiştir. İlk olarak, bu milisler, devletin bir bütünleşme faktörü olduğu yönündeki her türlü fikri geçersiz kılmıştır. İkinci olarak, sivillerin can ve mallarını korumak için şiddete başvurmaları, polis ve silahlı kuvvetler gibi devlet kurumlarına olan güven eksikliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Regional affiliations act as closed prisons, fragmenting the unified nation into multiple territories and creating barriers between people. Individuals view others as different and prioritize loyalty to their tribe or family over loyalty to the state. Regional affiliations represent a new division from society and the state, breaking away from the unified national relationships and regulations. The state has transformed from a unified concept to a narrow one due to the fragmented loyalties imposed by the regional regime, turning the state into a collection of tribal farms and their leadership. The main question that prompted this research is: How do regional affiliations affect the identity of the Sudanese state? This necessitates critical thinking about the phenomenon of regional affiliations and their intersection with the identity of the Sudanese state and how they operate in a social context. This study aimed to understand the mechanisms used by colonization to manage Sudanese tribes and examine the impact of regional affiliations on the national identity of Sudan. The researcher chose the historical approach, utilizing various sources such as books, references, journals, newspapers, and periodic articles as data collection tools or sources of information about the study's phenomenon. The study reached several key findings, most notably that regional affiliations in Sudan have evolved into a form of political black market or parallel structure, thriving precisely by disrupting the habitual functioning of the political field. These affiliations represent a distorted mode of political practice embedded within the broader dynamics of power struggle. Colonization used three techniques as mechanisms to govern Sudan: data collection, writing history, and legislation. Through these mechanisms, colonization created tribalism in Sudan. The tribe has a dual meaning: cultural and political, with the political meaning outweighing the cultural one. The tribe was used as a social structure for political purposes. It also became the main criterion distinguishing between the indigenous population and settlers. Therefore, British colonization divided Sudan into the indigenous population (Africans) and settlers (Arabs) to perpetuate colonial rule. After independence, the Sudanese political elite followed the same colonial policies aimed at dividing Sudan into North and South (Arabs and Africans), and this policy reinforced the civil wars in Sudan. The civil wars were associated with armed tribal groups (armed militias). These armed tribal groups negate two main characteristics of the state: first, they render any idea of the state as an integrating factor in the face of conflicting ethnic interests impractical, and second, civilians resorting to violence to protect their lives and properties reveals a lack of trust in state institutions such as the police and armed forces.