Çevrimiçi platformların rekabet hukuku açısından düzenlenmesinde yeni bir araç olarak ağ bekçisi ve yükümlülükleri
Gatekeeper and its obligations as a new tool in the regulation of online platforms in terms of competation law
  1. Tez No: 942006
  2. Yazar: AHMET MÜCVEL DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tezimizin konusunu, internet ve internet ortamının; ticaret, eğlence, kültür, haberleşme, iletişim gibi insan faaliyetinin odağı haline gelmesi sonucu oluşan bilgi toplumu, çekirdek platform hizmetleri, çevrimiçi platform kavramları ile bunları sağlayan internet aktörleri olarak ağ bekçisi ve yükümlülükleri oluşturmaktadır. Giderek daha fazla gündelik hayatımıza girmekte olan ve bunun bir sonucu olarak kanun koyucuların ve düzenleyici otoritelerin gündemini işgal eden bu kavramlar son olarak Avrupa Birliği ölçeğinde rekabet hukuku perspektifinden ele alınmıştır. Nitekim Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından 14 Eylül 2022'de kabul edilen ve 01 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe giren kısaca“Dijital Pazarlar Yasası”olarak ifade edilen“Tüzük”ile dijital sektör ve burada sunulmakta olan hizmetleri ifade etmek üzere kullanılan“çekirdek platform hizmetleri”(core platform services) gibi kavramlar tanımlanmış ve ilgili hizmetleri sunmakta olan teşebbüslerden belirli niceliksel eşikleri taşıyanların Avrupa Komisyonu tarafından“ağ bekçisi”(gatekeeper) olarak atanacağı ve bunlara ilişkin birtakım yükümlülükler getirileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis is on concepts of information society, core platform services, online platforms and gatekeepers, which is provided these, in which resulting from the internet and internet medium has become the center of human activities such as commerce, entertainment, culture, correspondence and communication. The concept, which is increasingly become a part of our daily lives and as a result, occupying the agenda of lawmakers and regulatory authorities, has recently been examined from the perspective of competition law in the European Union.. As a matter of fact, with the“Regulation”, which was adopted by the European Parliament and the European Council on 14 September 2022, and entered into force on 1 October 2022, concepts such as digital market and core platform services are used to express services offered digital market have been defined. European Commission has been charged to designate undertakings providing above services as gatekeepers on condition that they meet certain quantitative thresholds expressed in the Regulation and these have been subjected to certain obligations.