İzotretinoin kullanan hastalarda demodex yoğunluğunun değerlendirilmesi
Assessment of the density of demodex in patients using isotretinoin
  1. Tez No: 942019
  2. Yazar: AHMED MUAYAD JIRJEES CHAKMAKCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TUĞBA ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Demodex spp., yüz gibi sebum salgısının yoğun olduğu pilosebase ünitelerinde yaşayan bir ektoparazittir. Akar sayısının normalden fazla olması sonucu oluşan demodikoz tablosu, yüzde kızarıklık, yanma ve batma şikayetleri ile hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Akne vulgaris, adolesan çağında sıklıkla karşılaşılan ve patogenezinde aşırı sebum salgılanması, foliküler hipekeratinizasyon ve Propionibacterium acnes'in eşlik ettiği bir pilosebase ünite hastalığıdır. Rozasea, sıklıkla orta yüz bölgesinde eritem, telanjiektazi, papül ve püstüllerle karakterize kronik bir inflamatuar cilt hastalığı olup, Demodex akarlarının artmış yoğunluğuyla ilişkilidir. İzotretinoin, retinoid grubundan olup, cis-13 formunda bulunan ve özellikle sebum baskılayıcı etkisiyle akne vulgaris ve akne rozaseada yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. İzotretinoinin sebum salgısını azaltıcı etkisi, hem akne vulgaris hem de rozasea tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. İzotretinionin Demodex akarlarına etkisi tam anlaşılmamış. Burada İzotretinoinin demodex akarları uzerine etkinliği, akne vulgaris ve rozasea tedavisinde daha iyi anlaşılacaktır. Çalışmamızda, demodikoz eşlik eden akne vulgaris ve rozasea hastalarında izotretinoinin Demodex parazitleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçladık. Araştırma kapsamında, izotretinoin tedavisine başlamadan önce tedavi sırasında ve tedavinin 6.ayında Demodex akar yoğunluğunun, hastaların klinik semptomlarının ve yaşam kalitesideki değişikliklerin değerlendirilmesi planlanmaktadır. Sonuç olarak izotretinoionin demodex akarları üzerine etkisini daha iyi anlamamıza ve yenı tedavi stratejiler geliştirmemize olanacak sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji kliniğinde 01 Ocak 2024-30 Temmuz 2024 arasında yapılmıştır. Araştırma gözlemsel prospektif olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya izotretioin tedavisinin endike olduğu Demodikozisin eşlik ettiği Akne Vulgaris ve Akne Rozasea tanılı hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri kaydedilmiş, tedavi başlangıcında yüzeyel deri biyopsisi yöntemiyle Demodex spp. akarları tespit edilmiş ardından 2. Ve 6. Ayda tekrar örnek alınmıştır. Verilerin analizi için istatiksel yöntemler ve SPSS 23 versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Demodex spp. is an ectoparasite that resides in pilosebaceous units, especially in areas with high sebum production, such as the face. Excessive Demodex mite density can lead to demodicosis, which manifests with symptoms like facial redness, burning, and stinging sensations, negatively affecting patients' quality of life. Acne vulgaris, commonly seen during adolescence, is a disease of the pilosebaceous unit, with pathogenesis involving excessive sebum production, follicular hyperkeratinization, and the presence of Propionibacterium acnes. Rosacea is a chronic inflammatory skin condition typically characterized by erythema, telangiectasia, papules, and pustules in the central face region and is associated with increased Demodex density. Isotretinoin, a member of the retinoid group in the cis-13 form, is widely used for acne vulgaris and rosacea due to its sebum-suppressing effects. Its ability to reduce sebum production plays a key role in treating both acne vulgaris and rosacea. However, the effect of isotretinoin on Demodex mites remains not fully understood. Investigating isotretinoin's efficacy on Demodex mites will contribute to a better understanding of its role in the treatment of acne vulgaris and rosacea. In our study, we aimed to evaluate the effect of isotretinoin on Demodex mites in patients with acne vulgaris and rosacea accompanied by demodicosis. The study plans to assess changes in Demodex density, clinical symptoms, and quality of life before starting isotretinoin therapy, during treatment, and at the 6-month mark. Consequently, this will enable us to better understand the effect of isotretinoin on Demodex mites and may guide the development of new treatment strategies. Materials and Methods: The study was conducted at the Dermatology Clinic of Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between January 1, 2024, and July 30, 2024. The research was designed as an observational prospective study. Patients diagnosed with Acne Vulgaris and Acne Rosacea accompanied by Demodicosis, for whom isotretinoin treatment was indicated, were included in the study. The demographic data of the patients were recorded, and Demodex spp. mites were detected using the surface skin biopsy method at the beginning of treatment, followed by sample collection again at the 2nd and 6th months. Statistical methods and SPSS version 23 software were used for data analysis.