Klasik Dönem Roma hukukunda paylı mülkiyet
Shared ownership in classical period of Roman Law
- Tez No: 942037
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bir hukuki kavramın eksiksiz anlaşılabilmesi ancak doğuşunun, gelişiminin ve genel olarak günümüz hukuk düzenine ne şekilde ulaştığının irdelenmesiyle mümkün olabilir. Bu kapsamda çalışma, Roma hukukunda paylı mülkiyet kavramının temellerinin ortaya konulmasını, Roma hukukunun Klasik Hukuk Dönemi'nde paylı mülkiyete ilişkin kurallarının irdelenmesini, neticede çağdaş hukukumuzun konuya bakış açısına benzeyen ve ondan farklılaşan yönlerinin tespit edilmesini hedeflemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Roma hukukunda paylı mülkiyet (communio) kavramı ve paylı mülkiyetin Roma hukukundaki gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde, Roma hukukunda paylı mülkiyetin ortaya çıktığı haller ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde Roma hukukunda paylı mülkiyette paydaşlar arası ilişkiler, paydaşların yetkileri ve yükümlülükleri açıklanmaktadır. Son olarak, çalışmanın dördüncü bölümünde, actio communi dividundo incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
A comprehensive understanding of a legal concept is only possible through an examination of its origins, historical development, and the manner in which it has been received into the modern legal order. In this regard, the study aims to explore the foundations of the concept of shared ownership (communio) in Roman law to analyze the relevant legal rules developed during the Classical Period of Roman law and ultimately to identify the similarities and differences between this historical perspective and the approach adopted by contemporary legal systems. Accordingly, the first part of the study examines the concept of communio and its historical development within Roman law. The second part focuses on the circumstances under which shared ownership arises in Roman legal doctrine. The third part addresses the legal relationships among shared owners, including their rights and obligations. Finally, the fourth part analyzes the actio communi dividundo, the legal action by which shared ownership could be terminated in Roman law.