Kendi kişisel asistan ile nesnelerin interneti:bahçe sulama ve sera otomasyonu örneği
Example of internet of things garden irrigation and greenhouse automation with your own personal assistant
- Tez No: 942053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son dönemde, yaşantımıza birçok inovasyon katan ve giderek yaygınlaşan Nesnelerin İnterneti (Nİ veya İngilizce kısaltmasıyla IoT) teknolojisinin değeri her geçen gün artmaktadır. Nesnelerin İnterneti (IoT), nesneler arasında gelişmiş iletişim teknolojileri üzerinden iletişim kurma konseptini ifade eder. Bu araştırma, tarımda yüksek verim ve kaliteye odaklanarak internet teknolojisinin kullanılmasını amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda, kültür bitkilerinin verimlilik ve kalitesini kontrol etmek için internet teknolojisinin avantajlarından yararlanmayı hedefliyoruz. Sera ise, bitkilerin ekonomik olarak yetiştirilmesini, bitkisel üretimin gelişimi için gerekli faktörlerin temin edilmesini ve doğal ortamlarda bitki dikimi için uygun olmayan hava koşullarında mekanizasyonun sağlanmasını amaçlayan tarımsal yapıları ifade eder. Günümüzde, nesnelerin internetinin yükselişi, özellikle sera sistemlerinde önemli gelişmelere sebep olmuştur. Sera ve sulama sistemlerinde kullanılan çeşitli yazılım ve otomasyon sistemleri sayesinde, seralar artık uzaktan kişisel asistanlar aracılığıyla kontrol edilebilmekte ve acil durumlarda anında müdahale edilebilmektedir. Küresel su krizlerinin etkilerinin giderek arttığı günümüzde, özellikle tarım alanında sera sistemlerinde suyun bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımı, ürün verimliliğini düşürmekte ve su tüketimini artırmaktadır. Nesnelerin İnterneti sayesinde geliştirilen sulama sistemleri ve otomasyonları, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu çalışma, kendi kişisel asistan ile Nesnelerin İnterneti'nin bahçe sulama ve sera otomasyonu uygulamasını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent times, the value of the Internet of Things (IoT), a technology that has brought many innovations to our daily lives and is becoming increasingly widespread, is steadily increasing. The Internet of Things (IoT) refers to the concept of communication between objects through advanced communication technologies. This research aims to utilize internet technology, focusing on achieving high efficiency and quality in agriculture. In line with this goal, we aim to leverage the advantages of internet technology to monitor the productivity and quality of crops. Greenhouses, on the other hand, represent agricultural structures designed to economically cultivate plants, provide essential factors for the development of plant production, and enable mechanization in cases where climate conditions are unsuitable for natural plant cultivation. The rise of the Internet of Things (IoT) in today's world has led to significant advancements, particularly in greenhouse systems. Thanks to various software and automation systems used in greenhouse and irrigation systems, greenhouses can now be remotely controlled through personal assistants, allowing for instant intervention in case of emergencies. In the face of increasing global water crises, the indiscriminate and uncontrolled use of water in greenhouse systems in agriculture reduces product efficiency and increases water consumption. Irrigation systems and automations developed through the Internet of Things completely eliminate this problem. This study focuses on the application of the Internet of Things in garden irrigation and greenhouse automation with a personal assistant.