Güç sistemlerinde geçici durumların alternative transients program (ATP) ile incelenmesi
Investigation of transients situations in power systems with alternative transients program (ATP)
  1. Tez No: 942054
  2. Yazar: BEYZA NUR ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektrik enerjisine olan talebin artmasıyla birlikte elektrik üretim, iletim ve dağıtım ağı daha kapsamlı ve karmaşık bir yapıya dönüşmektedir. Bu sebepten büyüyen güç ağının analizi de zor bir hal almaktadır. Olası arızalar güç kalitesini ve ilgili cihazların çalışma hassasiyetlerini etkilediğinden dolayı güç sistemlerinin analizinin yapılması enerji sürekliliği için önem taşımaktadır. Bu yüzden enerji sürekliliğinin sağlanabilmesi adına güç sistemi içerisinde oluşabilecek arızalar için hızlı ve ekonomik çözümler bulunması gerekmektedir. Yıldırım çarpmaları, güç sistemlerinde önemli hasarlara yol açtığından dolayı önemli konulardan bir tanesidir. Yüksek gerilim direkleri ve transformatörleri, bu tür etkilerden korunmak amacıyla koruma topraklaması ile donatılmaktadır. Havai iletim hatlarında yıldırım genellikle koruma iletkenine ya da direğe isabet eder. İletim hattı yıldırım darbesinden etkilendiğinde, yıldırımdan kaynaklanan akım direğin topraklama sistemi üzerinden toprağa ulaşır. Ancak bu durumda direk üzerinde bulunan topraklama direnci sebebiyle yüksek gerilimlerin oluşması durumu ortaya çıkmaktadır. Eğer bu gerilim seviyesi, izolatörlerin darbe gerilim dayanımını aşarsa izolatörlerin zarar görmesi kaçınılmazdır. Bu yüzden yüksek gerilim iletim hatlarında direk topraklama direncinin doğru bir şekilde belirlenmesi hayati önem taşır. Bu problemlerden hareketle, bu tezde pilon direkli iletim hattının yıldırım çarpmasına maruz kalması durumunda oluşan aşırı gerilimler Alternatif Transients Programı (ATP) ile modellenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing demand for electrical energy, the power generation, transmission and distribution network is becoming more extensive and complex. Therefore, analyzing the growing power network becomes more difficult. Since possible failures affect the power quality and the operating sensitivity of the related devices, analyzing power systems is important for energy continuity. Therefore, in order to ensure energy continuity, it is necessary to find fast and economical solutions for failures that may occur in the power system. Lightning strikes are one of the important issues as they cause significant damage to power systems. High voltage poles and transformers are equipped with protective earthing to protect them from such effects. In overhead transmission lines, lightning usually strikes the protective conductor or the pole. When the transmission line is affected by the lightning strike, the lightning-induced current reaches the ground through the grounding system of the pole. However, in this case, high voltages are generated due to the grounding resistance on the pole. If this voltage level exceeds the impulse voltage resistance of the insulators, damage to the insulators is inevitable. Therefore, accurate determination of the pole grounding resistance in high voltage transmission lines is of vital importance. Therefore, it is vital to accurately determine the pole grounding resistance in high voltage transmission lines. Based on these problems, in this thesis, the overvoltages that occur in the event of a lightning strike on a pylon pole transmission line are modeled and analyzed with the Alternative Transients Program (ATP).