Nekrofil sineklerin ceset bulma potansiyelinin araştırılması:Renk kodlaması ve görüntüleme
Research on the corpse detection potential of necrophilous flies: Color coding and imaging
  1. Tez No: 942058
  2. Yazar: GİZEM ÇOKÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI TIPLAMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, nekrofil özellik gösteren sineklerin (Calliphoridae ve Sarcophagidae) ölü bedenleri ne kadar uzak mesafelerden tespit edip ulaşabildikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kayıp cesetlerin yer tespiti süreçlerinde geleneksel yöntemlere ek olarak sineklerin biyolojik sensör olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Araştırma kapsamında, farklı mesafe ve yönlerden renkli boya ile işaretlenmiş sinekler salınarak, bunların belirlenen bir merkezdeki yaban domuzu kadavrasına ulaşıp ulaşmadıkları video tabanlı izleme sistemleri ve yapay zekâ destekli görüntü analizleriyle takip edilmiştir. Çalışma, sinek yetiştirme, işaretleme, saha uygulamaları ve görüntü işleme olmak üzere dört temel aşamada gerçekleştirilmiştir. Görsel veriler Ultralytics YOLOv8 modeli ve OpenCV kütüphanesiyle analiz edilmiştir. Deney için yaklaşık 1000 adet sinek farklı yön ve mesafelerden salınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 21 Ekim–20 Kasım 2024 tarihleri arasında yürütülen deney sonucunda, toplamda 18 adet işaretli sinek ve 46 adet yüksek ihtimalle işaretli sinek yaban domuzu kadavrası içeren kafeste tespit edilmiştir. Calliphora vicina ve Lucilia sericata türlerine ait sineklerin 100 ila 1500 metre mesafeler arasında cesetleri yüksek oranda tespit edebildikleri, 4000 metreye kadar ise sınırlı da olsa hedefe ulaşabildikleri gözlenmiştir. Ayrıca, Calliphora vicina'nın serin hava koşullarında da aktif olabilmesi, bu yöntemin yalnızca yaz aylarıyla sınırlı olmadığını göstermektedir. Bu tez, adli entomoloji alanında sineklerin doğal arama birimi olarak kullanılmasını öneren ilk deneysel çalışmalardan biridir. Yöntemin ekonomik, sürdürülebilir ve geliştirilebilir yapısı, arama kurtarma uygulamaları açısından önemli potansiyel taşımaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adli entomoloji, Biyosensör, Calliphoridae, Sarcophagidae, Yapay zekâ tabanlı görüntü analizi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ability of necrophilic flies (Calliphoridae and Sarcophagidae) to detect and reach dead bodies from long distances was experimentally investigated. The main objective of the study is to evaluate the usability of flies as biological sensors in addition to traditional methods in locating missing bodies. Within the scope of the research, flies marked with colored paint were released from different distances and directions, and whether they reached the warthog cadaver in a designated center was monitored by video-based monitoring systems and artificial intelligence-supported image analysis. The study was carried out in four main stages: fly rearing, marking, field applications and image processing. Visual data were analyzed with Ultralytics YOLOv8 model and OpenCV library. For the experiment, approximately 1000 flies were released from different directions and distances. According to the findings, as a result of the experiment conducted between 21 October and 20 November 2024, a total of 18 marked flies and 46 highly probable marked flies were detected in the cage containing warthog cadavers. It was observed that flies belonging to the species Calliphora vicina and Lucilia sericata were highly able to detect corpses at distances between 100 and 1500 meters, while they were able to reach the target up to 4000 meters, albeit to a limited extent. Moreover, the fact that Calliphora vicina can be active in cool weather conditions suggests that this method is not limited to the summer months. This thesis is one of the first experimental studies purposing the use of flies as natural search units in forensic entomology. The economic, sustainable and improvable nature of the method has significant potential for search and rescue applications. KEYWORDS: Artificial intelligence-based image analysis, Biosensor, Calliphoridae, Forensic entomology, Sarcophagidae.