Asya armudunun (Pyrus pyrifolia) güneydoğu (Siirt) ekolojik koşullarında bazı meyve özellikleri ile performansının belirlenmesi
Determination of certain fruit characteristics and performance of Asian pear (Pyrus pyrifolia) under the ecological conditions of southeastern Turkey (Sii̇rt)
  1. Tez No: 942059
  2. Yazar: DILVİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZRENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2022-2023 yıllarında Siirt'in Kurtalan İlçesindeki Yunuslar Beldesi koşullarında yetişen Asya Armut çeşidinin fenolojik, pomolojik ve bazı kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 10 tane Asya Armudu ağacı kullanılıp analizler ve gözlemler meyve üzerinden değerlendirilmiştir. Denemede Asya Armut ağaçlarında fenolojik (tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, ağaç habitusu, küçük meyve safhası, meyve hasadı), pomolojik (meyve ağırlığı, meyve uzunluğu, meyve çapı, meyve eti sertliği, meyve sapı uzunluğu, meyve sapı kalınlığı, çekirdek ağırlığı, meyve aroması, çekirdek sayısı, meyve kabuğu yüzeyi, meyve sululuk durumu) ve kimyasal özellikleri (SÇKM, pH, titre edilebilir asit miktarı, fenolik madde içerik ve miktarları) incelenmiştir. Yapılan gözlemlemeler sonucunda tomurcuk kabarması 1-16 Mart, tomurcuk patlaması 18-22 Mart, çiçeklenme başlangıcı 30 Mart- 1 Nisan, tam çiçeklenme 6-10 Nisan, çiçeklenme sonu 15-25 Nisan, hasat başlangıcı 25 Ağustos- 8 Eylül arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Pomolojik inceleme sonucu ortalama meyve ağırlığı 92,89 gr, ortalama meyve uzunluğu 51,17 mm, ortalama meyve çapı 56,87 mm, meyve eti sertliği 6,12 kg/cm2, meye ve sapı uzunluğu 30,94 mm, meyve sapı kalınlığı 3,56 mm, meyve çekirdek ağırlığı 0,43, meyve aroması orta, ortalama çekirdek sayısı 9,5 adet, meyve kabuğu yüzeyi pürüzlü, meyve sululuk durumu orta derecededir, SÇKM oranı 14,64, asitlik oranı 0,89, pH 4,52, meyve et rengi ve kabuk rengi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2022–2023 to determine the phenological, pomological, and some chemical characteristics of the Asian pear cultivar grown under the conditions of Yunuslar Town in the Kurtalan District of Siirt, Turkey. The study involved 10 Asian pear trees, and the analyses and observations were carried out based on the fruit. In the trial, phenological characteristics (bud swelling, bud break, beginning of flowering, full bloom, end of flowering, tree habitus, fruit set stage, fruit harvest), pomological characteristics (fruit weight, fruit length, fruit diameter, flesh firmness, fruit stalk length, fruit stalk thickness, seed weight, fruit aroma, number of seeds, fruit skin texture, and fruit juiciness), and chemical properties (soluble solid content [SSC], pH, titratable acidity, total phenolic content and amount) were examined. Based on the observations, bud swelling occurred between March 1–16, bud break between March 18–22, beginning of flowering between March 30 – April 1, full bloom between April 6–10, end of flowering between April 15–25, and the harvest period occurred between August 25 – September 8. According to the pomological analysis, the average fruit weight was 92,89 g, average fruit length 51,17 mm, average fruit diameter 56,87 mm, flesh firmness 6,12 kg/cm², fruit stalk length 30,94 mm, fruit stalk thickness 3,56 mm, seed weight 0,43 g, fruit aroma was moderate, average number of seeds was 9,5, fruit skin texture was rough, and juiciness was moderate. The SSC was 14,64%, acidity was 0,89%, and pH was 4,52. The fruit flesh color and skin color were also examined.