Farklı CAD/CAM protez kaide materyallerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of different CAD/CAM denture base materials
  1. Tez No: 942057
  2. Yazar: SEÇİL SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üretim yöntemleri ve termal döngü uygulamasının protez kaide materyallerinin mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim) pre-polimerize disklerden frezeleme yöntemiyle üretilen 4 grup (Vita Vionic (VV), Ivoclar Ivotion (IV), Yamahachi PMMA Disk (YA), Tempo CAD On Dent (OD)), üç boyutlu (3B) yazıcıda baskı yöntemiyle üretilen 1 grup (Alias 3D Printing Resin (3B)) ve kontrol grubu olarak geleneksel ısıyla polimerize yöntemle üretilen (Schütz Dental Futura Basic Heat (KN)) 1 grup olmak üzere 6 grup (n=20) ve tüm gruplardaki örneklerin yarısına termal döngü işlemi uygulanmasıyla 12 alt grupta (n=10) toplam 120 adet örnek üretildi. Örnekler termal döngü cihazında (5 - 55°C) 10.000 termal döngüye tabii tutuldu. Eğilme dayanımı değerleri Universal test cihazında (Instron) üç nokta eğme testi ile, sertlik değerleri ise Vickers sertlik cihazı ile ölçüldü. Örneklerin kırık yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. Veriler tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ve Tukey HSD testi (α = 0,05) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of different manufacturing methods and thermal cycling on the mechanical properties of denture base materials. Materials and Methods: In our study, 4 groups (Vita Vionic (VV), Ivoclar Ivotion (IV), Yamahachi PMMA Disk (YA), Tempo CAD On Dent (OD)) produced by milling method from CAD/CAM (computer-aided design/computer-aided manufacturing) pre-polymerized disks, A total of 120 specimens were produced in 6 groups (n=20), including 1 group produced by printing on a three-dimensional (3D) printer (Alias 3D Printing Resin (3D)) and 1 group produced by the traditional heat polymerization method (Schütz Dental Futura Basic Heat (KN)) as a control group, and 12 subgroups (n=10) by applying thermal cycling to half of the specimens in all groups. The samples were subjected to 10,000 thermal cycles in a thermal cycling device (5 - 55°C). Flexural strength values were measured by three-point bending test on a Universal testing machine (Instron) and hardness values were measured by Vickers hardness tester. Fracture surfaces of the samples were evaluated by scanning electron microscopy (SEM). Data were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD test (α = 0.05).