Ceviz (Juglans regia) yeşil kabuğu ekstraktının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, bağışıklık sistemi ve kızılağız (Yersinia ruckeri) hastalığına karşı direnç gelişimi üzerine etkisi
Effect of walnut (Juglans regia) green bark extract on growth performance, immune system and resistance to red mouth (Yersinia ruckeri) disease in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 942061
  2. Yazar: NAİME FİLİZ KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen ceviz (Juglans regia) yeşil kabuğu ekstraktının (YKE), balıklarda deneysel olarak oluşturulan yersiniosis enfeksiyonuna karşı direnç gelişim düzeyi, yem değerlendirme oranını iyileştirmek adına sindirim sekresyonlarını uyarıp uyarmadığı, balıkların büyüme ve gelişimi üzerinde ne şekilde etki ettiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma kapsamında, 4,52±0,05 g ağırlığında gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) farklı düzeylerde, 0 mg/kg (kontrol), 1 mg/kg (YKE-1), 2 mg/kg (YKE-2), 4 mg/kg (YKE-4) ceviz (Juglans regia) yeşil kabuğu ekstraktı (YKE) içeren yemlerle günde üç kez olacak şekilde 105 gün süreyle beslenmiştir. Çalışma 4 farklı grup şeklinde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tam otomatik ölçüm cihazı kullanılarak hemetolojik parametreler analiz edilmiştir, Elısa cihazı kullanılarak biyokimyasal parametreler, Spektofotometre cihazı kullanılarak da immünolojik parametreler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis aimed to determine the effects of adding different levels of green walnut shell extract (Juglans regia) to the diets of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) on their resistance development against experimentally induced yersiniosis infection, whether it stimulated digestive secretions to improve feed utilization rates, and its impact on the growth and development of the fish. Method: In the study, rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) with an average weight of 4.52±0.05 g were fed diets containing different levels of walnut (Juglans regia) green husk extract (WHE) at 0 mg/kg (control), 1 mg/kg (WHE-1), 2 mg/kg (WHE-2), and 4 mg/kg (WHE-4). The feeding was carried out three times a day for 105 days. The experiment was conducted in four different groups with three replicates each. Findings: The addition of green walnut (Juglans regia) shell extract (GSE) at different levels to diets showed no statistically significant differences in the examined biochemical parameters of rainbow trout, including glucose (GLU), aspartate aminotransferase (GOT), alanine aminotransferase (GPT), total protein (TP), triglyceride (TRIG), albumin (ALB), creatinine (CRE), low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), alkaline phosphatase (ALP), urea (UREA), uric acid (UA), bilirubin (BIL), amylase (AML), pepsin (PEP), malondialdehyde (MDA), lipase (LPZ), phosphorus (P), trypsin (TRIP), cortisol (CORT), calcium (CA), magnesium (MG), and iron (FE).