Alerjik rinit tanılı hastalarda monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının değerlendirilmesi
Comparison of monocyte/high density lipoprotein ratio in children with allergic rhinitis
- Tez No: 942063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU, DR. SİBEL KAPLAN SARIKAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Alerjik rinit (AR) tanılı çocuklarda; demografik veriler, klinik bulgular, hastalığın şiddeti, laboratuvar sonuçları, monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) oranı (MHR) ve tIGE sonuçlarının değerlendirilmesi, hastalığın tanısında, şiddetinin ve prognozunun belirlenmesinde MHR'nin yeni bir belirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli kesitsel tipteki çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Polikliniğine başvuran 18 yaş altındaki AR tanılı 65 çocuk hasta (hasta grubu) ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine rutin sağlıklı çocuk izlemi için başvuran ve hiçbir yakınması olmayan hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyette 64 sağlıklı çocuk (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Artmış MHR düzeyi ile ilişkilendirildiği bildirilen konjenital kalp hastalığı bulunan bireyler, metabolik hastalık tanısı alanlar, metabolik sendromlu çocuklar, immün yetmezlik tanılı veya ailesinde immün yetmezlik öyküsü bulunan bireyler, 18 yaş üzerindeki hastalar ile romatolojik, alerjik, immünolojik gibi kronik hastalıklara sahip olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hasta grubunda tanı ve şiddet belirleme aşamasında TNSS ve ARIA sınıflaması kullanılarak AR'li hastalar kendi içinde hafif-orta/ağır ve intermittan-persistan olarak sınıflandırıldı. Ayrıca AR'li hastalar tIGE düzeyleri ≥ 214 ve
Özet (Çeviri)
Objective: In children with allergic rhinitis (AR); demographic data, clinical findings, severity of the disease, laboratory results, tIGE results, if any, and monocyte/HDL ratios (MHR), which will be examined by us, were aimed to determine the usability of MHR as a new marker in the diagnosis, severity and prognosis of the disease. Materials and Methods: In our single-center cross-sectional study, 65 pediatric patients with AR under the age of 18 years (patient group) who were admitted to the Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Sultangazi Haseki Training and Research Hospital, Sultangazi, and 64 healthy children of similar age and gender to the patient group (control group) who were admitted to the Pediatrics Outpatient Clinic for routine healthy child follow-up and had no complaints were included in the study. Individuals with congenital heart disease, which has been reported to be associated with increased MHR levels, those diagnosed with metabolic diseases, children with metabolic syndrome, individuals diagnosed with immunodeficiency or with a family history of immunodeficiency, patients over the age of 18 years and those with chronic diseases such as rheumatologic, allergic and immunologic diseases were excluded from the study. Patients with AR were classified as mild-moderate/severe and intermittent-persistent by using TNSS and ARIA classification in the diagnosis and severity determination phase. Patients with AR were also grouped as tIGE levels ≥ 214 and