Omuz artroskopisi yapılan hastalarda kinezyofobi ve uyku kalitesi
Kinesophobia and sleep quality in patients undergoing shoulder arthroscopy
  1. Tez No: 942067
  2. Yazar: SULTAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma omuz artroskopisi yapılan hastalarda cerrahi öncesi ve cerrahi + fizik tedavi sonrası kinezyofobi ve uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya rotator manşet yırtığı, superior labrum anterior-posterior (SLAP) lezyonu ve subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) tanılarının üçüne birden sahip olan ve bu sebeple omuz artroskopisi yapılan, 45-80 yaş aralığındaki 120 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılmak için onay veren hastaların yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, ağrı süresi, kronik hastalık varlığı gibi bilgileri veri kayıt formu aracılığıyla kaydedildi. Visual Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddetleri, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile kinezyofobi düzeyleri, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi değerlendirildi. Omuz artroskopi yapılan hastalara operasyondan bir ay geçtikten sonra 2 hafta geleneksel fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulandı. Artroskopi sonrası 3. ayda ağrı şiddeti, kinezyofobi ve uyku kalitesi tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate kinesiophobia and sleep quality in patients who underwent shoulder arthroscopy before surgery and after surgery + physical therapy. The study included 120 patients aged between 45 and 80 years who had the following diagnoses: rotator cuff tear, superior labrum anterior-posterior (SLAP) lesion, and subacromial impingement syndrome (SSS) and underwent shoulder arthroscopy for these reasons. Information such as age, gender, occupation, education status, pain duration, and presence of chronic disease were recorded using a data recording form for patients who gave their consent to participate in the study. Pain severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), kinesiophobia levels using the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), and sleep quality using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Patients who underwent shoulder arthroscopy received 2 weeks of conventional physiotherapy and rehabilitation one month after the operation. Pain severity, kinesiophobia, and sleep quality were re-evaluated 3 months after arthroscopy.