İmar planlarının yapı kalitesi etkisinin DQI sistemi ile analiz edilmesi: Sabuni Mahallesi örneği
Analysis of the impact of zoning plans on building quality using the DQI system: The case of Sabuni Neighborhood
- Tez No: 942073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KIRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kentleşmenin hızla arttığı günümüzde, yapı kalitesi; yaşam konforu, çevresel sürdürülebilirlik ve kent estetiği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin hazırladığı imar planları, kentsel mekânların niteliğini doğrudan etkileyen temel araçlardır. Ancak bu planların, uygulanmadan önce yapı kalitesi üzerindeki olası etkileri çoğu zaman dikkate alınmamaktadır. Bu çalışmada, imar planlarının uygulanmadan ya da revize edilmeden önce yapı kalitesi üzerinde yaratacağı etkinin Tasarım Kalite Göstergesi (DQI) yöntemiyle ölçülmesinin mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Böylece, plan kararlarının yapısal kaliteye katkısı önceden analiz edilerek, hem planlama süreci hem de uygulama süreci daha rasyonel ve verimli şekilde yönetilebilecektir. Bu doğrultuda Edirne ili Merkez ilçesi Sabuni Mahallesi çalışma alanı olarak seçilmiş; bu bölgede yer alan bir yapı adası, hem mevcut durumu hem de öngörülen imar planı açısından DQI kriterleri ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, plan kararlarının yapı kalitesi üzerinde nasıl bir etki yarattığını ortaya koymakta ve planlama ile kalite arasında doğrudan bir ilişki kurmaktadır. Çalışmanın amacı, yerel yönetimlerin planlama süreçlerine kalite odaklı bir yaklaşım kazandırmak ve DQI gibi ölçülebilir araçların kentsel dönüşüm süreçlerinde nasıl stratejik fayda sağlayabileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where urbanization is rapidly increasing, building quality is of great importance in terms of living comfort, environmental sustainability, and urban aesthetics. In this context, zoning plans prepared by local governments are fundamental tools that directly affect the quality of urban spaces. However, the potential effects of these plans on building quality are often not taken into consideration before they are implemented. This study investigates whether it is possible to measure the impact of urban planning on building quality using the DQI method before the plans are implemented or revised. Thus, by analyzing the contribution of planning decisions to structural quality in advance, both the planning process and the implementation process can be managed in a more rational and efficient manner. In this context, the Sabuni Neighborhood in the Central District of Edirne Province was selected as the study area; a building block in this area was evaluated according to DQI criteria in terms of both its current status and the proposed zoning plan. The analysis results reveal how planning decisions affect building quality and establish a direct relationship between planning and quality. The aim of the study is to introduce a quality-focused approach to local government planning processes and to demonstrate how measurable tools such as DQI can provide strategic benefits in urban transformation processes.