Sinan Paşa'nın Tazarru-Nâme ve Maarif-Nâme eserlerinde tasavvuf ve ahlâk eğitimi
Sufism and moral education in Sinan Pasha's works Tazarru-Nâme and Maarif-Nâme
  1. Tez No: 942102
  2. Yazar: ASYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, XV. yüzyıl Osmanlı düşünürlerinden Sinan Paşa'nın Tazarru'-nâme ve Maarif-nâme adlı eserlerinde tasavvufi ve ahlaki eğitiminin nasıl olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu eserler hem Osmanlı'daki tasavvuf geleneğinin hem de bireyin manevi terbiyesiyle ilgili eğitsel anlayışların yazılı ifadesi olması bakımından önem arz etmektedir. Araştırma kapsamında, bu eserlerin içerik ve üslup bakımından değerlendirilerek tasavvufi kavramlara ve ahlak eğitimiyle ilişkili ilkelere nasıl yer verdikleri analiz edilmiştir. Araştırma nitel yöntemle ve metin çözümlemesine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Tazarru'-nâme ve Maarif-nâme metinleri kavramsal ve tematik yaklaşımla incelenmiş; ayrıca eserlere zemin teşkil eden klasik İslam düşüncesi ve Osmanlı tasavvuf geleneği bağlamında yorumlanmıştır. Çalışmada ayrıca, ahlak ve tasavvuf eğitimiyle ilgili temel kaynaklar, İslam ahlak felsefesi literatürü ve nasihatname geleneği göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma sonucunda, her iki eserde de bireyin içsel dönüşümünün esas alındığı ve ahlak eğitiminin tasavvufi bir çerçevede ele alındığı tespit edilmiştir. Tazarru'-nâme, insanın acziyetini ve Allah'a olan kulluk bilincini ön plana çıkararak bir nefs terbiyesi modeli sunmakta; tevekkül, zühd, ihlas gibi tasavvufi kavramlar aracılığıyla ahlaki kemale ulaşma yollarını göstermektedir. Öte yandan Maarif-nâme, insanın yaratılış gayesi, dünya hayatının faniliği ve ahiret bilinci gibi temalar etrafında şekillenmekte; bireysel erdemler olan sabır, tevazu, adalet ve şükür gibi ahlaki değerleri öğretici ve yönlendirici bir üslupla işlemektedir. Her iki eser, ahlaki eğitimin yalnızca dışsal davranışlarla sınırlı olmadığını, bilakis ruhsal bir dönüşüm ve derinlikli bir bilinç gerektirdiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how Sufi and moral education is in the works of Sinan Pasha, one of the 15th century Ottoman thinkers, Tazarru'-nâme and Maarif-nâme. These works are important in terms of being the written expression of both the Sufi tradition in the Ottoman Empire and the educational understandings related to the spiritual education of the individual. Within the scope of the research, these works were evaluated in terms of content and style and how they included Sufi concepts and principles related to moral education were analyzed. The research was carried out with a qualitative method and based on text analysis. The texts of Tazarru'-nâme and Maarif-nâme were examined with a conceptual and thematic approach; they were also interpreted in the context of classical Islamic thought and Ottoman Sufi tradition, which formed the basis of the works. In addition, the study considered the basic sources related to moral and Sufi education, the literature of Islamic moral philosophy and the tradition of advice. As a result of the study, it was determined that both works are based on the internal transformation of the individual and that moral education is addressed within a mystical framework. Tazarru'-nâme presents a model of self-discipline by highlighting the helplessness of man and the consciousness of servitude to Allah; it shows the ways to reach moral perfection through mystical concepts such as trust, asceticism, and sincerity. On the other hand, Maarif-nâme is shaped around themes such as the purpose of human creation, the transience of worldly life, and awareness of the afterlife; it treats moral values such as patience, modesty, justice, and gratitude, which are individual virtues, in an instructive and guiding manner. Both works emphasize that moral education is not limited to external behaviors, but rather requires a spiritual transformation and a deep consciousnes.