Öğretmen adaylarının tasarım odaklı STEAM hakkındaki görüşleri ve uygulanabilirliğine yönelik ihtiyaç analizi
Teacher candidates' opinions about design-focused STEAM and needs analysis for its applicability
  1. Tez No: 942107
  2. Yazar: ESRA AKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının tasarım odaklı STEAM yaklaşımına ilişkin görüşlerini incelemek ve bu yaklaşımın uygulanabilirliğine yönelik ihtiyaçları ortaya koymaktır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi benimsenerek yürütülen bu çalışmada, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim gören öğretmen adayları araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adayları tasarım odaklı STEAM pedagojisini genel olarak olumlu değerlendirmektedir. Katılımcılar, bu yaklaşımın disiplinler arası düşünmeyi teşvik ettiğini, yaratıcılığı ve eleştirel düşünmeyi desteklediğini ve öğrenci merkezli bir öğrenme ortamı sunduğunu ifade etmişlerdir. Özellikle uygulama temelli süreçlerin, öğretmen adaylarının mesleki farkındalıklarını artırdığı ve pedagojik bakış açılarını zenginleştirdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, öğretmen adaylarının uygulamaya ilişkin bazı güçlüklerle karşılaştıkları da belirlenmiştir. Öğretmen yeterliklerine ilişkin eksiklikler, fiziksel ve teknolojik altyapı yetersizlikleri ile müfredatın STEAM pedagojisiyle uyumsuzluğu, öğretmen adaylarının bu yaklaşımı uygulamada zorlandıkları temel alanlar olarak öne çıkmıştır. Ayrıca zaman yönetimi, içerik planlaması ve ölçme-değerlendirme süreçlerine ilişkin sınırlılıklar da dikkat çekmiştir. Katılımcı görüşleri, STEAM pedagojisinin 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması, teknoloji ile entegrasyon ve yaratıcı düşünmenin geliştirilmesi gibi konularda önemli potansiyeller barındırdığını ortaya koymaktadır. Ancak bu potansiyelin etkili biçimde açığa çıkarılabilmesi için öğretmen eğitim programlarının yeniden yapılandırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, öğretmen adayları tasarım odaklı STEAM yaklaşımına karşı genellikle olumlu tutumlar sergilemekte; ancak bu yaklaşımın eğitim sistemine etkin biçimde entegre edilebilmesi için öğretmen eğitiminin niteliğinin artırılması, altyapının güçlendirilmesi ve kurumsal destek mekanizmalarının geliştirilmesi gereklidir. Bu bağlamda elde edilen bulgular, tasarım odaklı STEAM pedagojisinin öğretmen yetiştirme süreçlerindeki yerini güçlendirmeye yönelik politika geliştirme çalışmalarına katkı sunabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of prospective teachers on the design-oriented STEAM approach and to reveal the needs for the applicability of this approach. In this study, which was conducted by adopting the case study method from qualitative research designs, prospective teachers studying at a state university in the 2024-2025 academic year constituted the study group of the research. Participants were determined by the purposive sampling method. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed through content analysis. According to the research findings, prospective teachers generally evaluate design-oriented STEAM pedagogy positively. Participants stated that this approach encourages interdisciplinary thinking, supports creativity and critical thinking, and provides a student-centered learning environment. It was observed that especially application-based processes increase the professional awareness of prospective teachers and enrich their pedagogical perspectives. However, it was also determined that teacher candidates encountered some difficulties in implementation. Deficiencies in teacher competencies, inadequacies in physical and technological infrastructure, and incompatibility of the curriculum with STEAM pedagogy were the main areas where teacher candidates had difficulty in implementing this approach. In addition, limitations regarding time management, content planning, and measurement-evaluation processes were also noted. Participant views reveal that STEAM pedagogy has significant potential in terms of acquiring 21st century skills, integration with technology, and development of creative thinking. However, it is emphasized that teacher education programs need to be restructured in order to effectively reveal this potential. As a result, teacher candidates generally have positive attitudes towards the design-oriented STEAM approach; however, in order for this approach to be effectively integrated into the education system, the quality of teacher education needs to be increased, the infrastructure needs to be strengthened, and institutional support mechanisms need to be developed. In this context, the findings obtained may contribute to policy development efforts aimed at strengthening the place of design-oriented STEAM pedagogy in teacher training processes.