Kimya odaklı çevrimiçi fen, teknoloji, mühendislik ve matematik uygulamalarının fen bilimleri öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerine etkisi
The effects of online science, technology, engineering, mathematics application related to chemistry focused on professional competence of pre-service science teachers
- Tez No: 773080
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ACAR ŞEŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın amacı kimya odaklı çevrimiçi Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) Uygulamalarının fen bilimleri öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen Kimya Odaklı Tasarım Temelli Bütünleşik STEM Öğretmen Eğitiminin fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM farkındalıklarına ve STEM pedagojik alan bilgilerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma, Türkiye'de Marmara Bölgesinde bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinin 4. sınıfına kayıtlı 17 fen bilimleri öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. İlköğretimde Kimya Öğretimi dersi kapsamında kimya odaklı tasarım temelli STEM uygulamaları uzaktan eğitim yoluyla asenkron ve senkron olarak gerçekleştirilmiştir. Karma yöntemin yakınsayan paralel deseninin benimsendiği çalışmada nitel araştırma desenlerinden“fenomenolojik”ve nicel araştırma desenlerinden“tek gruplu ön test-son test yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Adayların STEM farkındalıklarını belirlemek amacıyla STEM Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. STEM pedagojik alan bilgilerindeki değişim STEM Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ile belirlenmiştir. Adayların eğitim boyunca STEM modellerinin değişimi araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan STEM Yansıtma Protokolü ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile incelenmiştir. Kimya Odaklı Tasarım Temelli Bütünleşik STEM Öğretmen Eğitimi Ders Planı Değerlendirme Formu ile ders planları analiz edilerek öğretmen adaylarının STEM dersi planlama becerilerinin değişimi araştırılmıştır. Nitel ve nicel veri analiz yöntemlerinin birlikte kullanıldığı araştırmada Kimya Odaklı Tasarım Temelli Bütünleşik STEM Öğretmen Eğitimi öncesinde ve sonrasında adayların STEM farkındalıkları ve STEM pedagojik alan bilgileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretmen adaylarının ilk ve son modellerinde çeşitlilik olduğu belirlenmiş, eğitim sonrasında disiplinler arası ilişkilerin daha detaylı olarak modellere yansıdığı saptanmıştır. Adayların Kimya Odaklı Tasarım Temelli Bütünleşik STEM dersi planlama becerileri eğitim öncesinde, teorik kısım ve uygulamalar sonrasında da olumlu yönde bir değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Chemistry-Focused Online Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Applications on the professional competencies of preservice science teachers. In this purpose, the effect of Chemistry-Focused Online Design-Based Integrated STEM Teacher Education on STEM awareness and STEM pedagogical content knowledge of preservice science teachers was examined. The participants consisted of 17 4th grade senior preservice science teachers enrolled at a state university in Marmara region of Turkey. Chemistry-Focused Design-based STEM Applications were carried out asynchronous and synchronous by distance education within the class of Teaching Chemistry in Primary Education. The convergent parallel design of the mixed method was adopted in this study.“Phenomenological”from qualitative research designs and“single-group pretest-posttest quasi-experimental design”from quantitative research designs were used. STEM Awareness Scale was used to determine the STEM awareness of candidates. The change in STEM pedagogical content knowledge was determined by the STEM Pedagogical Content Knowledge Scale. The change of candidates' STEM models during the training was examined with the adapted STEM Reflection Protocol translated into Turkish by the researcher and semi-structured interviews. The change in the STEM lesson planning skills of candidates was determined by analyzing Chemistry-Focused Design-Based Integrated STEM Teacher Education Lesson Plan Evaluation Form and the lesson plans developed by the candidates. In the study, in which qualitative and quantitative data analysis methods were used together, a significant difference was found between STEM awareness and STEM pedagogical content knowledge of candidates before and after the Chemistry-Focused Design Based Integrated STEM Teacher Education. The diversity in the first and last models of pre-service teachers was determined. The models were structured in more detail by interdisciplinary relations after education. Chemistry-Focused Design-Based Integrated STEM lesson planning skills of candidates showed a positive change before the training, after the theoretical part and applications.