Hemiparetik serebral palsili çocuklarda iki farklı telerehabilitasyon tekniği kullanılarak uygulanan hareket gözlem tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of action observation treatment applied using two different telerehabilitation techniques in children with hemiparetic cerebral palsy
  1. Tez No: 942118
  2. Yazar: HİLAL BAŞAK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Çalışmada, hemiparetik Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda, ev ortamında ebeveyn gözetimi altında (EG) ve video konferans yoluyla fizyoterapistin gözetimi altında (FG) uygulanan hareket gözlem tedavisinin (HGT) etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 6-12 yaş aralığındaki 36 hemiparetik SP'li çocuk FG, EG ve kontrol grubu (KG) olmak üzere üç gruba randomize edilmiştir. 3 hafta boyunca FG ile EG grupları rutin konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak HGT ve KG grubu yalnızca rutin konvansiyonel fizyoterapi programı almıştır. 2 aylık takip süresince üç grup da yalnızca konvansiyonel fizyoterapi almaya devam etmiştir. Değerlendirmeler, başlangıçta (T0), 4. haftada (T4) ve 12. haftada (T12) olmak üzere üç kez yapılmıştır. Primer sonuç ölçütü gözlemlenen bimanuel performans olup, değerlendiricisi çalışma gruplarına kördü. Sekonder sonuç ölçütleri ise algılanan bimanuel performans, kontralateral ve etkilenen ellerin unimanuel kapasitesi ile kavrama kuvveti, bimanuel kapasite, kas tonusu, gövde kontrolü, katılım ve rehabilitasyon programı memnuniyeti idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the effectiveness of action observation treatment (AOT) in children with hemiparetic cerebral palsy (CP), administered at home under parental supervision (EG) and under the supervision of a physiotherapist via videoconferencing (FG). Materials and Methods: Thirty-six hemiparetic children with CP, aged 6-12 years, were randomized into three groups: FG, EG, and a control group (CG). For 3 weeks, the FG and EG groups received AOT in addition to the routine conventional physiotherapy program, while the CG group received only the routine conventional physiotherapy program. During the 2-month follow-up, all three groups continued to receive only conventional physiotherapy. Assessments were conducted three times: at baseline (T0), at week 4 (T4), and at week 12 (T12). The primary outcome measure was observed bimanual performance, with the assessor blinded to the study groups. Secondary outcome measures included perceived bimanual performance, unimanual capacity and grip strength of the contralateral and affected hands, bimanual capacity, muscle tone, trunk control, participation, and satisfaction with the rehabilitation program.