Boşanmaya etki eden faktörlerin incelenmesi: Bolu örneği
Investigation of factors affecting divorce: Bolu sample
  1. Tez No: 942120
  2. Yazar: MUHAMMED BUĞRA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Toplumun temel yapı taşlarından biri olan aile, bireylerin sosyal, duygusal ve ekonomik gelişiminde önemli bir rol üstlenmektedir. Ancak aile kurumunun çeşitli nedenlerle işlevselliğini yitirmesi boşanma ile sonuçlanabilmektedir. Günümüzde artış gösteren boşanma oranları, sadece bireyleri değil, aynı zamanda toplumu da çok yönlü biçimde etkilemektedir. Bu bağlamda, boşanmanın nedenlerini ve etkilerini anlamak, sağlıklı aile ilişkilerinin kurulmasına katkı sağlamak açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, boşanmaya etki eden faktörleri çok boyutlu bir bakış açısıyla incelemek ve bu faktörlerin bireylerin yaşam deneyimleri üzerindeki etkilerini Bolu ili örneği üzerinden değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Bolu ilinde yaşayan boşanmış bireyler oluşturmaktadır. Örneklem, Bolu merkez ilçede ikamet eden, 18 yaş ve üzeri, rastgele seçilmiş ve gönüllü olarak katılım gösteren toplam 147 boşanmış bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların %63,3'ü (n=93) kadın, %36,7'si (n=54) erkektir. Veriler yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmış ve istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; iletişim sorunları, sadakatsizlik, ekonomik geçimsizlik, aile içi şiddet ve aile büyüklerinin evliliğe müdahalesi boşanmanın en belirgin nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, evlilik öncesi dönem deneyimleri, evlilik sürecindeki çatışmalar ve şiddet düzeyi gibi değişkenlerle boşanma nedenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen bulgular, boşanmanın bireysel, psikolojik ve toplumsal boyutlarıyla ele alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The family, as one of the fundamental building blocks of society, plays a significant role in the social, emotional, and economic development of individuals. However, the loss of functionality of the family institution for various reasons may result in divorce. The increasing divorce rates observed today affect not only individuals but also society in a multidimensional manner. In this context, understanding the causes and consequences of divorce is essential for contributing to the establishment of healthy family relationships. The aim of this study is to examine the factors influencing divorce from a multidimensional perspective and to evaluate the effects of these factors on individuals' life experiences through the case of Bolu province. The population of the study consists of divorced individuals living in Bolu. The sample includes a total of 147 randomly selected divorced individuals aged 18 and above, residing in the central district of Bolu, who participated voluntarily. Of the participants, 63.3% (n=93) are women and 36.7% (n=54) are men. Data were collected through a structured questionnaire and analyzed using statistical analysis techniques. According to the research findings, communication problems, infidelity, financial incompatibility, domestic violence, and the interference of extended family members in the marriage are among the most prominent causes of divorce. Additionally, significant relationships were identified between the reasons for divorce and variables such as premarital experiences, conflicts during the marriage process, and the level of violence. The findings highlight the necessity of addressing divorce in its individual, psychological, and social dimensions.