Kadınların jinekolojik kanser farkındalık düzeylerinin ve meme kanseri kadercilik algılarının belirlenmesi
Determination of women's awareness of gynecological cancer and breast cancer fatalism perceptions
  1. Tez No: 942133
  2. Yazar: ESMANUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, 30-64 yaş arası kadınların jinekolojik kanser farkındalık düzeyleri ve meme kanseri kadercilik algılarının belirlenmesidir. Çalışma tanımlayıcı tipte olup Şanlıurfa Eyyübiye Harrankapı 25 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde Ekim 2023 – Haziran 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 333 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği ve Meme Kanseri Kadercilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Analizi yapılmıştır. Çalışmanın yapılması için ilgili kurumlardan, Harran Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Araştırmaya katılan kadınların Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği toplam puan ortalaması 146.02±21.70, Meme Kanseri Kadercilik Ölçeği toplam puan ortalaması 7.40±2.61'dir. Kadınların eğitim durumuna (KW=10.079; p=0.018), gelir durumuna (KW=6.966; p=0.031), sosyal güvencesine (t=3.417; p=0.001) göre Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Ayrıca Jinekolojik hastalık durumuna (t=3.056, p=0.003), jinekolojik muayene olma durumuna (t=6.291, p=0.001), jinekolojik kanserleri duyma durumuna (t=5.655, p=0.000), jinekolojik kanser belirtilerini bilme (U=1683.000, p=0.000), jinekolojik kanserler ile ilgili tarama testlerini bilme (t=5.676, p=0.000), pap smear testi yaptırma (t=5.281, p=0.000) durumlarına göre JKFÖ toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Katılımcıların yaşına (t=-4.934; p=0.000), eğitim durumuna (KW=35.857; p=0.000), gelir durumuna (KW =7.653; p=0.022), sosyal güvencesine (t=2.686; p=0.007) göre meme kanseri kadercilik ölçeği toplam puan ortalaması arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak kadınların jinekolojik kanserler farkındalık düzeylerinin düşük ve meme kanseri kadercilik algılarının yüksek olduğu söylenebilir. Bu nedenle jinekolojik kanserler farkındalık düzeylerinin arttırılması ve meme kanseri kadercilik algılarının azaltılması için eğitimler verilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Meme Ka nseri, Hemşirelik, Kadercilik, Farkındalık , Jinekolojik Kanserler
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the gynecological cancer awareness levels and breast cancer fatalism perceptions of women aged 30-64 years. It was a descriptive study conducted from October 2023 to June 2024 in Şanlıurfa Eyyübiye Harrankapı Family Health Centre District No. 25. The study sample consisted of 333 women. A personal information form, a Gynecological Cancers Awareness Scale, and a Breast Cancer Fatalism Scale were used to collect the data. Descriptive statistics, t-tests in independent groups, the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis analysis were used to analyze the data. Permission was obtained from the relevant institutions, Harran University Clinical Research Ethics Committee, and the participants for the study. The average GCAS total score of the women participating in the study was 146.02±21.70, and the mean total score of the Breast Cancer Fatalism Scale was 7.40±2.61. A significant difference was found between the mean scores of the Gynecologic Cancers Awareness Scale according to women's educational status (KW=10.079; p=0.018), income status (KW=6.966; p=0.031), and social security (t=3.417; p=0.001). Furthermore, there was a statistically significant difference between the average GCAS total scores according to gynecological disease status (t=3.056, p=0.003), gynecological examination status (t=6.291, p=0.001), hearing about gynecological cancers (t=5.655, p=0.000), knowing the symptoms of gynecological cancer (U=1683.000, p=0. 000), knowing the screening tests for gynecologic cancers (t=5.676, p=0.000), and having pap smear test (t=5.281, p=0.000). The difference between the total mean scores of the breast cancer fatalism scale depending on the participants' age (t=-4.934; p=0.000), educational status (KW=35.857; p=0.000), income status (KW=7.653; p=0.022), and social security (t=2.686; p=0.007) was found to be significant. Consequently, it can be said that women have low awareness levels of gynecologic cancers and high perceptions of breast cancer fatalism. Hence, training should be provided to increase gynecologic cancer awareness levels and decrease breast cancer fatalism perceptions. KEYWORDS: Breast Cancer, Nursing, Fatalism, Awareness, Gynaecological Cancers