Radyasyon alanlarının derin doz ölçümleri için fantom tasarımı
Phantom design for depth dose measurements of radiation fields
- Tez No: 942135
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Radyoterapinin temel amacı hedef hacme maksimum dozu verirken hedefin çevresinde bulunan sağlam dokulara minimum doz vermektir. Hastalarda dozların doğru bir şekilde hesaplanması ve tedavi planlaması için ışın kalitesinin veya enerjisinin hassas bir şekilde belirlenmesi esastır. Bir lineer hızlandırıcı için ışın kalitesi genellikle çok kararlıdır. Bir lineer hızlandırıcıda hedef veya düzleştirme filtresinin yanlış konumlandırılması gibi mekanik arızalardan dolayı elektronik kararlılıkta kayma olasılığı mevcuttur ve bu nedenle ışın kalitesinin periyodik doğrulanması önem taşımaktadır. Çalışmamızda Lineer Hızlandırıcı cihazlarının kalite kontrolünde ve arıza sonrası enerji kalitesinin kontrollerde kullanılmak üzere foton ışınlarının kalite parametresini ölçmek amacıyla bir fantom tasarlandı. Fantomda: Arduino mikro işlemci ile kontrol edilen step motor, yazılan Radiation programı ile kontrol edilmiştir. 230 mm derinlikten başlayıp 20 mm derinliğe kadar 5 mm basamak aralığı ile, 20 mm'den su yüzeyine kadar 2 mm basamak aralığı ile iyon odası ile ölçüm alınmıştır. Üç ölçüm alınmış, sonuçların ortalaması alınıp, normalize edilip grafik çizdirilmiş ve efektif nokta düzeltmesi yapılmıştır. D200, D100, D50 ve TPR 20 10 verileri elde edilmiştir ve referans veri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar referans veri ile %1'den küçük uyumluluktadır. Fantomun hareket mekanizmasının kontrolü ve verilerin analiz işlemleri Radiation programı ile yapılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan fantom referans verisi oluşturulduktan sonra foton ışın kalitesinin belirlendiği kalite kontrol işlemlerinde mevcutlara oranla çok daha kısa zamanda kolaylıkla kullanılabilir. Maliyeti mevcutlara oranla çok daha ucuzdur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of radiotherapy is to deliver maximum dose to the target volume while delivering minimum dose to healthy tissues around the target. Precise determination of beam quality or energy is essential for accurate patient dose calculation and treatment planning. For a linear accelerator the beam quality is generally very stable. In a linear accelerator there is a possibility of drift in electronic stability due to mechanical failures such as incorrect positioning of the target or flattening filter, and therefore periodic verification of beam quality is important. In our study, a phantom was designed to measure the quality parameter of photon beams to be used in the quality control of Linear Accelerator devices and in post-failure energy quality controls. In the phantom: The stepper motor controlled by the Arduino microprocessor was controlled with the Radiation program written. Measurements were taken with the ion chamber starting from a depth of 230 mm to a depth of 20 mm with 5 mm step spacing, and from 20 mm to the water surface with 2 mm step spacing. Three measurements were taken, the results were averaged, normalized, graphed, and effective point correction was made. D200, D100, D50 and TPR 20 10 data were obtained and compared with the reference data. The results are in agreement with the reference data to less than 1%. The control of the phantom's motion center and the analysis of the data were done with the Radiation program. As a result, after the designed phantom reference data is created, it can be easily used in quality control processes where photon beam quality is determined in a much shorter time compared to existing ones. Its cost is much cheaper than the existing ones.