Bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümü mezunlarının yükseköğretimde acil durum uzaktan öğretime katkıları ve uzaktan eğitim öz-yeterlikleri
Contributions of computer and instructional technology education graduates to emergency remote teaching in higher education and their distance education self-efficacy
- Tez No: 942136
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Beklenmedik olaylara bir diğer tabir ile acil durumlar genel itibari ile kriz olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda eğitim alanında yaşanılan acil durumların yarattığı ani değişimlere nasıl yaklaşıldığı ne gibi önemler alındığı ve daha sonraki sürecin nasıl ilerlediğinin analizinin yapılması başka yaşanabilecek dönüşüm ve değişimlere hazırlıklı olunmasını sağlayacaktır. COVID-19 ile birlikte eğitim alanında yaşanılan acil uzaktan öğretim bağlamında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü mezunlarının sürece katkıları ve süreçteki yeterliklerinin değerlendirilmesi önemli görülmektedir. Bu çerçevede bu çalışma mezunların acil durum uzaktan öğretim sürecine katkıları ve uzaktan eğitim öz yeterliklerini ortaya çıkarmak amacıyla keşfedici karma desen ile yürütülmüştür. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının dijitalleşme süreçlerine sağladıkları katkıları ve bu süreçlerdeki yeterliklerini değerlendirmek amacıyla araştırmanın ilk aşamasında, uzaktan eğitim süreçlerinde görev almış yönetici ve uzmanlarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler neticesinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının süreç içerisindeki rolleri, deneyimleri ve karşılaştıkları zorlukların anlaşılması hedeflenmiştir. Elde edilen nitel bulgular ışığında, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının uzaktan eğitimdeki yeterliklerini değerlendirecek bir ölçme aracı geliştirilmiştir. İkinci aşamada, geliştirilen öz-yeterlik ölçeği Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının uzaktan eğitim alan yetkinliklerini öğrenmek amacıyla uygulanmış ve mezunların eğitim-öğretim süreci, süreç yönetimi ve yönetim süreçleri bağlamında yetkinleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının acil durum uzaktan öğretim süreçlerinin dışında teknik destek sağlama, danışmanlık yapma, iletişim ve koordinasyon sağlama gibi önemli roller üstlendiğini ve bu süreçlere etkin katkılar sunduklarını ortaya koymaktadır. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının özellikle, teknolojiyi kullanma ve eğitime adapte etme becerileri ile dijital içerik üretimi konusundaki uzmanlıkları dikkat çeken sonuçlar arasındadır. Aynı zamandan eğitim süreçlerinin sürdürülebilirliğine ve krizlere hızlı adaptasyona yönelik katkıları ile de mezunlar dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunlarının uzaktan eğitim süreçlerinde daha etkin roller üstlenmelerinin sürece önemli katkılar sağlayacağını ortaya koymakta; ayrıca, eğitim politikalarının belirlenmesi ve destek mekanizmalarının geliştirilmesi süreçlerine dâhil edilmelerinin, uzaktan eğitimin niteliğini artırmada önemli bir etken olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Unexpected events, in other words, emergencies, are generally considered crises. In this context, how to approach sudden changes caused by emergencies in the field of education, what kind of precautions are taken, and how the subsequent process progresses will ensure preparation for other possible transformations and changes. In the context of emergency distance education experienced in the field of education with COVID-19, it is considered important to evaluate the contributions of Computer and Educational Technologies Education (CEIT) department graduates to the process and their competencies. In this context, this study was conducted with an exploratory mixed design to reveal the contributions of graduates to the emergency distance education process and their self-efficacy in distance education. In the first stage of the research, in-depth interviews were conducted with managers and experts who worked in distance education processes to evaluate the contributions of Computer and Educational Technologies Education graduates to the digitalization processes and their competencies in these processes. As a result of these interviews, it was aimed to understand the roles, experiences, and difficulties faced by Computer and Educational Technologies Education department graduates in the process. In light of the qualitative findings obtained, a measurement tool was developed to assess the competencies of Computer and Educational Technologies Education graduates in distance education. In the second stage, the developed self-efficacy scale was applied to learn the competencies of Computer and Educational Technologies Education graduates in distance education, and the competencies of the graduates in the context of the education-training process, process management, and management processes were tried to be revealed. The results of the research reveal that Computer and Educational Technologies Education graduates undertake important roles such as providing technical support, consulting, communication, and coordination outside of emergency distance education processes and make effective contributions to these processes. The remarkable results include the skills of the BOTE graduates in using technology and adapting it to education, as well as their expertise in digital content production. At the same time, the graduates are also notable for their contributions to the sustainability of education processes and rapid adaptation to crises. This study reveals that Computer and Educational Technologies Education graduates taking on more active roles in distance education processes will make significant contributions to the process; it also shows that their inclusion in the determination of education policies and the development of support mechanisms will be an important factor in increasing the quality of distance education.