Kadınlarda beden imajı ve özgüvenin genital benlik imajı üzerine etkisi
The effect of body image and self-confidence on genital self-image in women
  1. Tez No: 942137
  2. Yazar: İREM ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYDE EKŞİ GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan kadınlarda beden imajı ve özgüvenin genital benlik imajı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, 1 Ekim 2024 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında, Türkiye genelinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzeri, Türkçe okuyup yazabilen, akıllı telefon kullanabilen 405 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu, Genital Benlik İmajı Ölçeği (GBİÖ), Beden İmajı Ölçeği (BİÖ) ve Kadın Özgüven Ölçeği (KÖGÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, değişkenlerin dağılımına göre Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare testi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of body image and self-confidence on genital self-image among women living in Turkey. Materials and Methods: This descriptive study was conducted online across Turkey between October 1 and December 31, 2024. The sample consisted of 405 women aged 18 and older who could read and write in Turkish and use a smartphone. Data were collected using a Descriptive Information Form, the Genital Self-Image Scale (GSIS), the Body Image Scale (BIS), and the Women's Self-Confidence Scale (WSCS). Descriptive statistics, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, Chi-square test, Spearman correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used based on the distribution of the variables.