Okuma tutumunun okuduğunu anlamadaki etkisinde okuma öz yeterlik inancının aracı rolü
The mediating effect of reading self-efficacy on the relationship between reading attitude and reading comprehension
- Tez No: 942138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma tutumunun okuduğunu anlamadaki etkisinde okuma öz yeterliğinin aracı rolü olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel bir çalışma olup genel tarama modellerinden korelasyonel araştırma modeli içinde yer alan yordayıcı korelasyonel türde tasarlanmıştır. Araştırmada öncelikle okuma tutumu, okuma öz yeterliği ve okuduğunu anlama arasındaki ilişki incelenmiş, daha sonra da bu ilişkiden yola çıkarak öngörülen modelin doğrulanıp doğrulanmadığını incelemek amacıyla yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Örneklem belirlenirken basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmış, çalışmaya Konya merkez ilçelerde öğrenim gören 432 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi dâhil edilmiştir. Çalışmada veri toplamak için; 'okuduğunu anlamaya ilişkin başarı testi', 'okuduğunu anlamaya ilişkin öz yeterlik algı ölçeği' ve 'okumaya yönelik tutum ölçeği' olmak üzere üç farklı ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde, parametrik testlerden 'Bağımsız Örneklemler t Testi', 'Tek Yönlü Varyans Analizi' ve 'Pearson Korelasyon Analizi' kullanılmıştır. Ayrıca değişkenlerin yordayıcılığının belirlenebilmesi amacıyla 'Regresyon Analizi' yapılmıştır. Analizler sonucunda, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okumaya karşı tutumları ile okuduğunu anlama becerileri arasında düşük düzeyde, pozitif yönde; okuma öz yeterliği ile okuduğunu anlama becerileri arasında orta düzeyde, pozitif yönde, anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğrencilerin okumaya karşı tutumlarının okuduğunu anlama becerileri üzerinde; aracı değişken olan okuma öz yeterliklerinin okuduğunu anlama becerileri üzerinde anlamlı etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan bu araştırma, okuma öz yeterliğinin, okumaya karşı tutumun okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisinde bir aracı rolünün olduğu ve tam aracılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : Okuma tutumu, okuduğunu anlama, okuma öz yeterliği, öz yeterlik aracı rolü Sayfa Adedi : xviii+118 Danışman : Doç. Dr. Pınar BULUT
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether reading self-efficacy has a mediating role in the effect of reading attitudes of fourth-grade primary school students on reading comprehension. It is a quantitative study and was designed as a predictive correlational type within the correlational research model, one of the general survey model. In the study, firstly, the relationship between reading attitude, reading self-efficacy and reading comprehension was examined, and then structural equation modeling was used to examine whether the predicted model based on this relationship was confirmed. Simple random sampling method was used when determining the sample, and 432 fourth grade students studying in the central districts of Konya were included in the study. To collect data in the study; Three different scales were used: 'reading comprehension achievement test', 'self-efficacy perception scale for reading comprehension' and 'attitude scale towards reading'. In the analysis of the data, parametric tests 'Independent Samples t Test', 'One-Way Analysis of Variance' and 'Pearson Correlation Analysis' were used. In addition, 'Regression Analysis' was performed to determine the predictiveness of the variables. As a result of the analysis, the relationship between fourth grade primary school students' attitudes towards reading and their reading comprehension skills was found to be low and positive; It was observed that there was a moderate, positive, significant relationship between reading self-efficacy beliefs and reading comprehension skills. Students' attitudes towards reading have an impact on their reading comprehension skills; It was concluded that the mediating variable, reading self-efficacy beliefs, had a significant effect on reading comprehension skills. This research reveals that reading self-efficacy beliefs have a mediating role in the effect of attitude towards reading on reading comprehension skills and show full mediation. Key Words : Reading attitude, reading comprehension, reading self- efficacy, mediating role of self-efficacy Page Number : xviii+118 Supervisor : Assoc. Doç. Dr. Pınar BULUT