BİLSEM ve diğer ilköğretim okullarında görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin örgütsel adanmışlık ile iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational commitment and job satisfaction of visual arts teachers working in BİLSEM and other primary schools
  1. Tez No: 942149
  2. Yazar: GÖKSU KETECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP GÖKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, BİLSEM ve diğer ilköğretim okullarında görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin örgütsel adanmışlık ile iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş olup genel tarama ve ilişkisel tarama modeli temel alınmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında tasarlanmış olup, araştırmada ilişkisel tarama (korelasyonel) deseni benimsenmiştir. Evrenini; ilköğretim okullarında görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri oluştururken, örneklemini ise BİLSEM (erkek; 40, kadın; 66) ve diğer ilköğretim okullarında (erkek; 36, kadın; 70) görev yapan 76 erkek ve 136 kadın olmak üzere toplam 212 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmuştur. Ölçek formunun birinci bölümünde, araştırmaya katılan görsel sanatlar öğretmenlerine sekiz (8) sorudan oluşan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Verilerin normal bir dağılım göstermesi nedeniyle analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. İki bağımsız değişkenler için örneklem T testi (Independent Samples T test); ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) testi uygulanmıştır. ANOVA testinde gruplar arasında anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi iki grup arasında olduğunu belirlemek amacıyla Post Hoc (Tukey) testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between organizational commitment and job satisfaction of visual arts teachers working in BİLSEM and other primary schools. Method: The research was carried out using the quantitative method and was based on the general survey and relational survey model. The research was designed within the scope of quantitative research method and the relational survey (correlational) design was adopted in the research. universe; While the visual arts teachers working in primary schools were formed, the sample was BİLSEM (male; 40, female; 66) and other elementary schools (boys; 36, female; 70) A total of 212 visual arts teachers, 76 male and 136 female. In the first part of the scale form, there is a personal information form consisting of eight (8) questions for the visual arts teachers participating in the research. In the second part of the study, the“Dedication to the Teaching Profession Scale”developed by Kozikoğlu and Senemoğlu (2018) was applied, and in the third part, the“Job Satisfaction Scale”developed by Bilir and Keser (2019) was applied. Due to the normal distribution of the data, parametric tests were used in the analysis. Independent Samples T test for two independent variables; One-way analysis of variance (One Way ANOVA) test was applied to compare more than two variables. When there was a significant difference between the groups in the ANOVA test, the Post Hoc (Tukey) test was used to determine which two groups the difference was.