Fototerapi tedavisi alan bebeklerde banyo uygulamasının fizyolojik parametreler, cilt, bilirubin ve konfor düzeyi üzerine etkisi
The effect of bathing on physiological parameters, skin, bilirubin and comfort level in infants receiving phototherapy treatment
  1. Tez No: 942162
  2. Yazar: PERİHAN BEYZA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, fototerapi tedavisi alan bebeklerde banyo uygulamasının fizyolojik parametreler, cilt, bilirubin ve konfor düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma tek kör, paralel grup, randomize kontrollü deneysel tasarımdadır. Çalışma Kütahya Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütüldü. Veriler Mayıs 2024-Mart 2025 tarihleri arasında hiperbilirubinemi tanısı almış olan 62 bebekten toplandı. Bebekler (35-40 gestasyon haftası) deney (n=31) ve kontrol (n=31) gruplarına randomize olarak atandı. Deney grubundaki bebeklere fototerapi öncesi küvet banyo uygulanırken, kontrol grubundaki bebekler klinik rutin bakım aldı. Veriler“Yenidoğan Bilgi Formu”,“Yenidoğan İzlem Formu”,“Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirmesi Ölçeği”ve "Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği' ile toplandı. Ölçümler fototerapi tedavisi başlamadan 10 dakika önce, başladıktan 30 dakika, 60 dakika ve 6 saat sonra olmak üzere toplam dört zamanda alındı. Bebeklerin total serum bilirubin değerleri ise fototerapi tedavisi başlamadan önce ve tedavi başladıktan 24. saatte araştırmacı tarafından iki ayrı zamanda alınarak kaydedildi. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Bağımsız örnekler t testi, Monte Carlo düzeltmeli Fisher Exact Testi, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı, Genelleştirilmiş lineer model, Robust ANOVA testi kullanıldı. İstatiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of bathing on physiological parameters, skin, bilirubin and comfort level in infants receiving phototherapy treatment. The study was a single-blind, parallel group, randomised controlled experimental design. The study was conducted in the neonatal intensive care unit of Kütahya City Hospital. Data were collected from 62 infants diagnosed with hyperbilirubinemia between May 2024 and March 2025. Infants (35-40 gestational weeks) were randomly assigned to experimental (n=31) and control (n=31) groups. Late preterm and term infants in the experimental group received tub bathing before phototherapy, while infants in the control group received routine clinical care. Data were collected using the 'Neonatal Information Form', 'Neonatal Follow-up Form', 'Neonatal Skin Condition Scale' and 'ComfortNeo Scale'. Measurements were taken at four times: 10 minutes before, 30 minutes, 60 minutes and 6 hours after the start of phototherapy. Infants' total serum bilirubin levels were recorded by the investigator at two separate times, before and 24 hours after the start of phototherapy. Mann-Whitney U test, independent samples t-test, Fisher exact test with Monte Carlo correction, intraclass correlation coefficient, generalised linear model, robust ANOVA test were used for data analysis. Statistical significance level was accepted as p0.05).