Periodontal hastalığın patogenezinde Hippo sinyal yolağı proteinlerinin rolünün incelenmesi
The role of Hippo signaling pathway proteins in the pathogenesis of periodontal disease
- Tez No: 942167
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ASIM ARAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hippo sinyal yolağı hücre farklılaşması ve ölümü gibi birçok önemli olayda görev almaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı periodontal duruma sahip olan bireylerin dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve dişeti dokusunda Hippo sinyal yolağı proteinlerinden YAP, TAZ, MST1, TEAD, MAP4K4 ve LATS1 ve apoptoz ile ilişki BCL-2 ve kemik metabolizması ile ilişkili ALP'nin seviyelerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Sistemik olarak sağlıklı 75 katılımcı periodontal sağlıklı (n=25), gingivitis (n=25) ve evre 3 derece B periodontitis (n=25) olmak üzere 3 gruba ayrılmış ve DOS örnekleri toplanmıştır. Sistemik olarak sağlıklı 60 katılımcı ise eşit sayıda ve aynı periodontal sınıflamalarla ayrılmış, hastalardan dişeti dokusu toplanmıştır. YAP, TAZ, MST1, LATS1, MAP4K4, TEAD, ALP ve BCL-2 seviyeleri DOS'ta ELISA ile dişetindeki gen ekspresyon seviyeleri ise RT-qPCR analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The Hippo signaling pathway is involved in many crucial processes, such as cell differentiation and death. This study aims to compare the levels of Hippo signaling pathway proteins (YAP, TAZ, MST1, TEAD, MAP4K4, and LATS1), apoptosis-related BCL-2, and bone metabolism-related ALP in gingival crevicular fluid (GCF) and gingival tissue in individuals with different periodontal conditions. Material and Method: A total of 75 systemically healthy participants were divided into three groups: periodontal healthy (n=25), gingivitis (n=25), and stage 3 grade B periodontitis (n=25). GCF samples were collected from these participants. Another 60 systemically healthy participants were also divided into equal numbers with the same periodontal classifications, and gingival tissue was collected from these patients. The levels of YAP, TAZ, MST1, LATS1, MAP4K4, TEAD, ALP, and BCL-2 in GCF were determined by ELISA, while gene expression levels in gingival tissue were detected by RT-qPCR.