Güneş enerji santralinden üretilen hidrojenin tuz kavernalarında depolanmasının tekno-ekonomik analizi
Techno-economic analysis of storage in salt cavern of hydrogen produced from solar energy plant
  1. Tez No: 942171
  2. Yazar: NİZAMETTİN YİĞİT AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi kullanılarak hidrojen üretimi ve tuz kavernalarında depolanmasının teknik ve ekonomik analizleri gerçekleştirilmiştir. 12,01 MW kapasitesine sahip güneş enerji santrali, 8,8 MW gücünde elektrolizör sistemi ile birleştirilmiş ve yıllık 512.352,87 kg hidrojen üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen hidrojen, 40.000 m³ hacmindeki bir tuz kavernasında depolanmıştır. Sistem için toplam yatırım maliyeti (CAPEX) 20.693.000 $ olarak hesaplanmıştır. İşletme ve bakım maliyetleri (OPEX) yıllık 519.210 $ olarak belirlenmiştir. Hidrojen satış fiyatı 15 $/kg olarak kabul edilerek yapılan ekonomik analizde, sistemin yıllık net nakit akışı 7.166.082 $ olarak hesaplanmıştır. Net Bugünkü Değer (NPV) 43.786.480 $ olarak hesaplanmış ve yatırımın ekonomik olarak kârlı olduğu sonucuna varılmıştır. İç Karlılık Oranı (IRR) %23,46 olarak hesaplanmış olup, bu değer iskonto oranı olan %8'den yüksek olduğu için yatırımın ekonomik sürdürülebilirliği kanıtlanmıştır. Enerji Geri Dönüş Oranı (EROI) 0,85 olarak belirlenmiş olup, bu oran sistemin enerji verimliliğini artırmak için iyileştirmeler yapılması gerektiğini göstermektedir. Son olarak, hidrojen üretim maliyeti (LCOH) 2,44 $/kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical and economic analyses of hydrogen production using solar energy and its storage in salt caverns were conducted. A 12,01 MW solar power plant was integrated with an 8,8 MW electrolyzer system, resulting in an annual hydrogen production of 512.352,87 kg. The produced hydrogen was stored in a 40.000 m³ salt cavern. The total investment cost (CAPEX) for the system was calculated as 20.693.000 $. The operation and maintenance costs (OPEX) were determined to be 519.210 $ per year. Considering a hydrogen sales price of 15 $/kg, the economic analysis yielded an annual net cash flow (NCF) of 7.166.082 $. The Net Present Value (NPV) was found to be 43.786.480 $, indicating that the investment is economically profitable. The Internal Rate of Return (IRR) was calculated as 23,46 %, which is higher than the discount rate of 8% proving the financial sustainability of the investment. The Energy Return on Investment (EROI) was determined as 0,85 indicating the need for efficiency improvements in the system. Finally, the Levelized Cost of Hydrogen (LCOH) was calculated as 2,44 $/kg.