Ratlarda oluşturulan kıkırdak kayıplı aurikula yara modelinde hiperbarik oksijen ve sistemik ozon tedavisinin yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of hyperbaric oxygen and systemic ozone therapy on wound healing in a rat auricular injury model with cartilage loss
- Tez No: 942173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA BELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmada çeşitli durumlarda ve yaralarda iyileşme üzerine etkileri literatürde gösterilmiş olan hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin ve ozon tedavisinin ratlarda oluşturulan kıkırdak kayıplı aurikula yara modelindeki etkilerinin makroskopik ve histolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 27 adet erkek Wistar albino cinsi sıçan dokuzarlı üç gruba ayrıldı. Kontrol, ozon ve HBO grubundaki tüm sıçanlara, anestezi uygulandıktan sonra, tamamen aynı teknikle aurikulanın antitragusunda dairesel 2 mm çapında epitel ve kıkırdağın alındığı tam kat perforasyon oluşturuldu. Ozon tedavi grubundaki her bir rat, sistemik olarak 1., 3. ve 7. günlerde 2.3–3.0 mL (60 µg/mL) konsantrasyonunda ozon gazı enjeksiyonu ile tedavi edildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir lokal ya da sistemik tedavi uygulanmadı. Hiperbarik oksijen tedavi grubundaki ratlarda yara modeli oluşturulduktan yaklaşık 3–4 saat sonra, anestezi uygulanmaksızın hiperbarik basınç kabinine alınarak ilk gün 2 saat süreyle 2.4 ATA basınç altında %100 oksijen ile HBO tedavisi başlatıldı. Bu gruptaki ratlara 2. günden itibaren 7. güne kadar her gün birer seans (her biri 2 saat) olmak üzere toplam 6 ek HBO seansı uygulandı. Tüm deney gruplarındaki ratlar, deneyin 15. gününde sakrifiye edilerek aurikulaları histopatolojik inceleme amacıyla eksize edildi. Mikroskobik değerlendirme kapsamında inflamasyon şiddeti, neovaskülarizasyon, fibroblast proliferasyonu, kollajen birikimi ve epitelizasyon düzeyleri analiz edildi. Eksize edilen tüm aurikulalar aynı cihazla aynı mesafeden fotoğraflanıp numaralandırıldı. Ölçümlerin yapılmasının ardından alınan biyopsi materyalleri histopatolojik inceleme için laboratuvara gönderildi. Bulgular: Her iki grupta; makroskopik perforasyon kapanma oranı, inflamasyon şiddeti, granülasyon dokusu yoğunluğu, fibroblast proliferasyonu, kollajen birikimi, kıkırdak rejenerasyonu, neovaskülarizasyon, perforasyon kenarlarında epitelizasyon durumu, granülasyon dokusu ve eozinofil yoğunluğu olmak üzere çeşitli patolojik parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to explore the effects of hyperbaric oxygen (HBO) therapy and ozone therapy on wound healing, particularly focusing on their potential benefits for auricular injuries involving cartilage loss in rats. Both therapies have been shown in previous research to positively impact healing in various conditions. Materials and Methods: We used 27 male Wistar albino rats, dividing them into three groups of nine: control, ozone, and HBO. After administering anesthesia, we created a 2 mm diameter full-thickness circular perforation, including both the epithelium and cartilage, on the antitragus of the ear. In the ozone group, we delivered systemic ozone gas injections at a concentration of 2.3–3.0 mL (60 µg/mL) on the 1st, 3rd, and 7th days. The control group received no local or systemic treatment. For the HBO group, approximately 3-4 hours after the wound was created, the rats were placed in a hyperbaric pressure chamber without anesthesia. The first HBO therapy session was conducted using 100% oxygen at a pressure of 2.4 ATA for 2 hours. From the second day to the seventh, these rats received a total of six additional HBO sessions, with each session lasting 2 hours. On the 15th day, all rats were sacrificed, and their auricles were removed for histopathological analysis. We assessed various microscopic features, including inflammation severity, neovascularization, fibroblast proliferation, collagen deposition, and epithelialization levels. To standardize our findings, all auricles were photographed from a consistent distance using the same equipment and appropriately labeled. Once the measurements were completed, we sent the biopsy samples to the laboratory for further histopathological examination. Results: We evaluated several patological parameters in both experimental groups, such as the rate of macroscopic perforation closure, inflammation severity, granulation tissue density, fibroblast proliferation, collagen accumulation, cartilage regeneration, neovascularization, epithelialization at the perforation edges, and eosinophil density.