Bulk fill kompozit rezinlere uygulanan ön ısıtma işleminin rezinlerin polimerizasyon derecesi ve monomer salımı üzerine etkisi
The effect of preheating on the degree of conversion and monomer elution of bulk-fill composite resins
- Tez No: 942197
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ön ısıtma işleminin bulk fill kompozitlerin polimerizasyon derecesi ve salınan artık monomer miktarına etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 6 farklı bulk fill kompozit rezin materyalden her bir grupta 10 örnek (5 mm çap ve 4 mm kalınlık) olacak şekilde toplam 60 örnek hazırlanmıştır. Ardından her bir materyal grubu 2 alt gruba ayrılmış, gruplardan birine ön ısıtma işlemi uygulanmış (550C), diğer grup kontrol grubu olarak oda sıcaklığında hazırlanmıştır. Örnekler hazırlandıktan 24 saat sonra örneklerin mikrosertlik ölçümü Vickers test cihazı kullanılarak; polimerizasyon derecesi ise Mikro Raman cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Daha sonra örnekler %75 etanol-su çözeltisinde bekletilmiş ve solüsyon 24 saat sonra yenilenmiştir. Örneklerden salınan artık monomer analizi 24 saat ve 30 günlük periyotlarda incelenmiş ve salınan monomer miktarı Ultra Performans Sıvı Kromatografi-Triple Quadrapol Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler Paired Samples T Test, Independent Samples T Test, One-way ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of preheating on the degree of conversion and residual monomer elution of bulk-fill composite resins. Materials and Methods: In this study, a total of 60 specimens (5 mm in diameter and 4 mm in thickness) were prepared from six different bulk-fill composite resins, with 10 samples per group. Each material group was divided into two subgroups: One subgroup was preheated at 55°C, the other was prepared at room temperature and served as a control. 24 hours after the samples were prepared, the microhardness of the samples was measured using the Vickers tester, and the degree of polymerization was analyzed using the Micro Raman spectrometer. Then, the samples were kept in 75% ethanol-water solution and the solution was renewed after 24 hours. Residual monomer release was evaluated at 24 hours and 30 days using Ultra-Performance Liquid Chromatography coupled with Triple Quadrupole Mass Spectrometry (LC-MS/MS). Data were statistically analyzed using Paired Samples T-Test, Independent Samples T-Test, One-way ANOVA, and Tukey's post-hoc test. p0.05).