Tekrarlanan ön ısıtma işleminin bulk fill kompozitlerden salınan artık monomer miktarına etkisi
The effect of repeated preheating on monomer elution from bulk fill resin composites
  1. Tez No: 725581
  2. Yazar: SAMET ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AKARSU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekrarlanan ön ısıtma işleminin bulk fill kompozitlerden salınan artık monomer miktarına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Filtek One Bulk Fill Restorative (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) kompozit rezinlere farklı tekrar sayılarında ön ısıtma işlemi uygulanmıştır (Grup 1: kontrol oda sıcaklığı, Grup 2: 55 °C' ye ön ısıtma, Grup 3: 10 kez ön ısıtma, Grup 4: 20 kez ön ısıtma). Her grupta 10 adet olacak şekilde, 5 mm çapında ve 4 mm kalınlığında 40 adet kompozit disk hazırlanmış ve %75 ethanol/su çözeltisinde bekletilmiştir. 24 s ve 30 gün sonra alınan örneklerdeki üretan dimetakrilat (UDMA) ve bisfenol A diglisidil eter metakrilat (Bis-GMA) artık monomerlerinin elüsyonu, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak analiz edilmiştir. Kromatogramlardaki pik alanlara karşılık gelen monomer konsantrasyonları, istatistiksel analiz verileri elde etmek için ppm cinsinden hesaplanmıştır. Bulgular: Salınan monomer miktarı üzerindeki etkileri açısından farklı ön ısıtma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze the effect of repeated preheating procedure on the amount of monomer elution released from bulk fill composite resins. Materials and method: In this in vitro study, Filtek One Bulk Fill Restorative (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) composite resins were cured after different preheating cycles (Group 1: control room temperature; Group 2: preheating up to 55°C; Group 3: after 10 preheating cycles; Group 4: after 20 preheating cycles). Forty composite resin samples (10 in each group) with a diameter of 5 mm and a height of 4 mm were immersed in 75% ethanol solution. Elution of urethane dimethacrylate (UDMA) and bisphenol A diglycidylether methacrylate (Bis-GMA) residual monomers were analyzed with high performance liquid chromatography (HPLC) after 24 h and 30 days. Monomer concentrations corresponding to the peak areas in chromatograms were calculated in ppm to obtain data for statistical analysis. Results: The effects of different preheating procedures on monomer elution were statistically significant (P0.05).