Primipar kadınlara doğum eyleminde uygulanan perineal masaj ve iki aşamalı sıcak perineal kompresin perineal travma, perineal ağrı ve doğum memnuniyetine etkisi; randomize kontrollü çalışma
The effect of peri-neal massage and two-stage hot peri-neal compress applied to primiparous women in labor on peri-neal trauma, peri-neal pain and labor satisfaction; a randomized controlled trial
  1. Tez No: 942213
  2. Yazar: AYŞENUR YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ALAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma primipar kadınlara doğum eyleminde uygulanan perineal masaj ve iki aşamalı sıcak perineal kompresin perineal travma, perineal ağrı ve doğum memnuniyetine etkisini araştırmak amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran 180 primipar gebe oluşturdu. Çalışma perineal masaj (n=60), iki aşamalı sıcak perineal kompres (n=60) ve kontrol grubu (n=60) olmak üzere üç gruptan oluştu. Gebeler gruplara randomize olarak atandı. Servikal dilatasyon 6 cm ve 10 cm olduğunda perineal masaj grubundaki gebelere 4-6 kez en az 5-10 dakika perine masajı, iki aşamalı sıcak perineal kompres grubunda ise 1 kez en az 15 dakika iki aşamalı olacak şekilde uygulandı. Kontrol grubundaki gebelere sadece rutin ebelik bakımları uygulandı. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Perineal Travma ve Kanama Takip Ölçüm Formu, Görsel Memnuniyet Skalası (GMS), Doğum Memnuniyet Ölçeği (DMÖ) aracılığıyla toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirmesinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20.0 paket programı kullanıldı. Verilerin analizinde Ki-Kare, Fisher's Exact, independent simple t testi, paired sample t testi, One Way ANOVA ve Tukey testi ile analiz edildi. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 25,35±5,412, gebelik haftası ortalaması 38,70±1,200 idi.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled trial to investigate the effect of perineal massage and two-stage hot perineal compress on perineal trauma, perineal pain and labor satisfaction in primiparous women during labor. The study sample consisted of 180 primiparous pregnant women admitted to Mardin Training and Research Hospital. The study consisted of three groups: perineal massage (n=60), two-stage hot perineal compress (n=60) and control group (n=60). Pregnant women were randomly assigned to the groups. When cervical dilatation was 6 cm and 10 cm, perineal massage was applied 4-6 times for at least 5-10 minutes to pregnant women in the perineal massage group and 1 time for at least 15 minutes in the two-stage hot perineal compress group. Pregnant women in the control group received only routine midwifery care The data were collected through Personal Information Form, Visual Comparison Scale (VSS), Perineal Trauma and Hemorrhage Follow-up Measurement Form, Visual Satisfaction Scale (VSS), and Delivery Satisfaction Scale (DSS). Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20.0 package program was used to evaluate the data obtained from the study. Data were analyzed using Chi-Square, Fisher's Exact, independent simple t test, paired sample t test, One Way ANOVA and Tukey test. The mean age of the women who participated in the study was 25.35±5.412 years and the mean gestational age was 38.70±1.200 weeks.