Non-enfeksiyöz üveit hastalarında katarakt cerrahisinde yeni bir tedavi yaklaşımı: Sistemik steroid yerine sadece intraoperati̇f posterior subtenon triamsinolon enjeksiyonu uygulanan hastaların klinik sonuçları
A novel approach in cataract surgery of non-infectious uveitis patients: Clinical result of patients treated with intraoperative posterior subtenon injection of trimacinolone acetonide instead of routine systemic steroids
  1. Tez No: 942214
  2. Yazar: ULVİYYA ASKAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Üveitik katarakt cerrahisinde postoperatif bakımda yüksek doz sistemik steroid kullanımı bir tabu olarak kabul görmüş durumdadır. Biz buna alternatif olarak posterior subtenon steroid enjeksiyonlarını 2018 yılından beri rutin olarak kullanmaktayız. Biz kendi tedavi protokolümüz (ilave sistemik steroid kullanılmadan sadece posterior subtenon trimasinolon asetonid (STTA) enjeksiyonu) ile hastalarımızda klinik başarının iyi olduğu ve steroid ile ilişkili komplikasyon oranlarının ise oldukça düşük olduğu yönünde bir gözlemde bulunduk. Çalışmamızın amacı bu gözlemimizi dökümante etmek ve kendi rutinimizde uygulamakta olduğumuz tedavi protokolünün etkinliğini tanımlamaktır. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir hastanesinde 2018-2024 yılları arasında Göz Hastalıkları Kliniğinin Uvea Biriminde takipli olan 1644 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi, fakoemülsifikasyon yöntemi ile katarakt ekstraksiyonu ve göz içi lens (GİL) implantasyonu yapılan 85 üveitik katarakt hastasının 108 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastalara preoperatif üveit polikliniğinde detaylı göz muayenesi yapılarak intraoperatif inflamasyonun kontrol altında olduğundan emin olundu. Ameliyat öncesinde en az 3 ay intraoküler enflamasyonu sakin olan hastalar ameliyata alındı ve sistemik tedavi alan hastaların immünosüpresyon tedavisinde veya dozajında son 3 ayda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Peroperatif veya erken postoperatif dönemde rutin olarak hastaların üveite yönelik kullanmakta olduğu sistemik tedavilerinde değişiklik yapılmadı. Üveit atağı durumu söz konusu olduysa ilgili üveitin eşlik ettiği sistemik etiyolojiye göre (Behçet, satkoidoz, ankilozan spondilit gibi) tedavi edildi. Non-enfeksiyoz üveitik katarakt cerrahisi olan tüm hastaların yaş, cinsiyet, sistemik hastalıklar ve ameliyatı planlanan göze dair demografik özellikleri kaydedildi. Pre-op ve post-op en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basınç (GİB), santral makula kalınlığı (SMK), intraoperatif ve 6 aylık takipteki postoperatif komplikasyonları incelendi. Takip muayeneleri ameliyattan 1gün, 7gün,14gün, 1, 3 ve 6 ay sonra yapıldı. İstatiksel analiz IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ameliyat edilen gözlerden 53'ü sağ (%49,1), 55'i sol (%50,9) gözü içeriyordu.
Özet (Çeviri)
Using high-dose systemic steroids in postoperative care in uveitic cataract surgery has been accepted as a taboo. As an alternative, we have been routinely using posterior subtenon steroid injections since 2018. We observed that our patients developed fewer complications with our own treatment protocol (only posterior subtenon trimacinolone acetonide (STTA) injection without additional systemic steroids) and that the rate of steroid-related complications was quite low. The aim of our study is to document this observation and to describe the effectiveness of the treatment protocol we apply in our routine. The files of 1644 patients who were followed up in the Uvea Unit of the Ophthalmology Clinic at Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalchın City Hospital between 2018-2024 were retrospectively reviewed, and 108 eyes of 85 uveitic cataract patients who underwent cataract extraction and IOL implantation with phacoemulsification were included in the study. All patients underwent a detailed eye examination in the preoperative uveitis clinic to ensure that intraoperative inflammation was under control. Patients with calm intraocular inflammation for at least 3 months before surgery were taken into surgery, and no changes were made to the immunosuppression treatment or dosage of patients receiving systemic treatment in the last 3 months. No changes were made to the systemic treatments routinely used by patients for uveitis in the perioperative or early postoperative period. If there was a uveitis attack, it was treated according to the systemic etiology accompanying the relevant uveitis (such as Behcet, squamous cell disease, ankylosing spondylitis). The age, gender, systemic diseases, and demographic characteristics of the eye planned to be operated on were recorded for all patients who underwent non-infectious uveitic cataract surgery. Preoperative and postoperative best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), central macular thickness (CMT), intraoperative and 6-month postoperative complications were examined. Follow-up examinations were performed 1 day, 7 days, 14 days, 1, 3 and 6 months after surgery. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics 23 package program. 53 of the operated eyes were right (49.1%) and 55 were left (50.9%).