Farklı üveit antitelerinde kristalin lens dansitesinin scheimpflug lens dansitometri ile objektif değerlendirilmesi
Objective evaluation of crystalline lens density in different types of uveitis with scheimplug lens densitometry
- Tez No: 494436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Farklı etiyolojilerle kliniğimize başvuran ve üveit atağı geçiren hastaların atak başlangıcında ve tedavi ile inflamasyon kontrolü sağlandıktan sonra Pentacam HR cihazı ile non-invazif ve objektif bir biçimde lens dansitelerinin ölçülmesi, atak öncesi ve sonrası değişikliklerin incelenmesi ve bunların yaş ve cinsiyetle uyumlu sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif , karşılaştırmalı bu çalışmaya SBÜ Ankara Ulucanlar Göz EAH Üvea birimine farklı enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz üveit etiyolojileriyle üveit atağı ile başvuran 51 hasta (16 FÜS, 13 İAÜ , 10 AS, 5 Behçet hastalığı, 2 RA, 2 Toxoplazma retinokoroiditi, 1 seronegatif artrit, 1 granülomatöz ön üveit, 1 herpetik anterior üveit) ve 48 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların ilk başvuruda EİDGK, yaş ve cinsiyet gibi demografik verileri kaydedildi. Üveitli hastaların ve kontrol olguların biyomikroskopik ve dilate fundus muayeneleri yapıldı. Bütün olguların uygun pupil dilatasyonu sonrasında lens dansitometri ölçümleri Pentacam HR cihazında Scheimpflug kamera ile gerçekleştirildi. Tüm muayene ve ölçümler, atak başlangıcı ile ilk başvuruda, 1.ayda ve 3. ayda tekrarlandı. Bulgular: Çalışma grupları arasında yaş, cinsiyet gibi demografik veriler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Üveitik gözlerin hem sağlıklı gözleri ile hem de kontrol grubu ile arasında başlangıçtaki PNS, PDZ1, PDZ2, PDZ3, average lens dansitesi (ALD) ve maksimum değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Hastaların üveitik gözleri ile sağlıklı gözleri arasında başlangıç ve 1. aydaki PDZ3 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken (p>0.05); üveitik gözlerin 3. aydaki PDZ3 değeri sağlıklı gözlerden anlamlı olarak yüksekti (p=0.018). Üveitli gözlerde 1. aydaki ALD değeri başlangıca göre anlamlı olarak artarken (p=0.034); 3. aydaki ALD değerinde ise hem başlangıca hem de 1.aya göre anlamlı bir değişiklik olmadı (sırasıyla; p=0.386; p=0,736). Sonuç: Üveit atağı geçiren gözlerde klinik olarak izlenebilen katarakt gelişimi olmasa da lens dansitesi 3 ayın sonunda başlangıca göre zon 3'te anlamlı olarak artış göstermektedir. Bu değişiklik Scheimpflug görüntüleme ile objektif bir şekilde değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the pre and post-exacerbated changes of lens densities at initiation of uveitis and after the control of inflammation in various types of uveitis by using Pentacam HR device, non-invasively and objectively, and to compare it with age and sex matched healty volunteers. Materials and Methods: In this prospective, comparative study, 51 patients with uveitis treated in the SBU Ankara Ulucanlar Eye Research Hospital Uvea Department with different infectious and non-infectious etiologies (16 FUS, 13 IAU, 10 AS, 5 Behçet's disease, 2 RA, 2 Toxoplasma retinochoroiditis, 1 seronegative arthritis, 1 granulomatous anterior uveitis, 1 herpetic anterior uveitis) and 48 healthy volunteers were included. Demographic data such as BCVA, age and gender were recorded at the first visit of the patients. Biomicroscopic and dilate fundus examinations of patients with uveitis and control cases were performed. Lens densitometry measurements of all cases were performed with Scheimpflug camera on Pentacam HR after appropriate pupil dilatation. All examinations and measurements were repeated on the first admission and on the1 st and 3rd month. Results: There was no statistically significant difference between the study groups in terms of demographic data such as age and sex (p>0.05). There was no statistically significant difference in the baseline PNS, PDZ1, PDZ2, PDZ3, average lens density (ALD) and maximum values of the uveitic group between both the healthy eyes of the uveitic group and the control group (p>0.05). There was no statistically significant difference between the uveitic and healthy eyes of the patients PDZ3 values at the baseline and 1st month (p> 0.05); but in uveitic eyes PDZ3 values at 3 rd month was significantly higher than in healthy eyes (p = 0.018). In the uveitıc group, the ALD values at 1st month increased significantly compared to baseline (p = 0.034); there was no significant change in ALD values at 3 rd month according to baseline and 1st month (p = 0.386, p = 0,736, respectiveely). Conclusion: Although there is no clinically visible cataract development in eyes with uveitis, crystal lens densities increase significantly in the zone 3 compared to baseline at the end of 3 months. These changes can be evaluated objectively with Scheimpflug imaging.