Behçet Üveiti olan hastaların uzun dönem takip ve tedavi sonuçları
- Tez No: 735308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARDEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Behçet üveiti hastalarımızda uzun dönem takip ve tedavi sonuçlarını ortaya koymaktır. Materyal ve metot: Kliniğimizde 2009-2021 yılları arasında takip edilen 94 Behçet üveiti hastasının kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Demografik bilgiler, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), başvuru anındaki oküler bulgular ve komplikasyonlar, fundus floresein anjiyografi (FFA) bulguları, takipteki komplikasyonlar ve takipte alınan tedaviler incelendi. En az 24 ay takip edilen hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup-1: 2009-2015 yılları arasında başvuran hastalar, grup-2: 2016 ve sonrasında başvuran hastalar. Başvurudaki komplikasyonlar, takipteki komplikasyonlar ve tedaviler iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 62'si (%66) erkek, 32'si (%34) kadındı. Ortalama başvuru yaşı 30±12 idi. Ortalama takip süresi 58.1 aydı. 11 hastada (%11,7) unilateral, 83 hastada (%88,3) bilateral tutulum vardı. Takiplerde gözlerin %97,2'sinde panüveit görüldü. Başvuru anında en sık görülen oküler bulgular vitritis (%86,2), non-granülomatöz ön üveit (%83,2), vaskülit (%38,3) ve retinit (%30,5) idi. Grup 1'de 35 hasta (66 göz) ve grup 2'de 33 hasta (61 göz) vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: To report the long-term follow-up and treatment outcome of patients with Behçet's uveitis. Material and method: Records of 94 patients with Behçet uveitis seen in 2009-2021 were reviewed retrospectively. Demographic information, best corrected visual acuity (BCVA), ocular findings and complications at presentation, fundus flurosein angiography (FFA) findings, complications during follow-up, and treatments received during follow-up were analyzed. Patients who were followed up for at least 24 months were divided into 2 groups. Group-1: Patients who presented between 2009-2015, group-2: Patients who presented in 2016 and after 2016. Complications at presentaion, complications during follow-up and treatments were compared between the two groups. Results: 62 (66%) were male and 32 (34%) were female. The mean age at presentation was 30±12 years. The mean follow-up time was 58.1 months.11 (11.7%) patients had unilateral involvement and 83 (88,3) patients had bilateral involvement. Panuveitis was seen in 97.2% of eyes during follow-up. The most common ocular findings at presentation were vitritis (86.2%), non-granulamotous anterior uveitis (83.2%), vasculitis (38.3%) and retinitis (30.5%) at presantation. There were 35 patients (66 eyes) in group 1 and 33 patients (61 eyes) in group 2.