Diyabet eğitim hemşirelerinin cinsel bakım deneyimlerinin incelenmesi: Nitel bir çalışma
Exploring the sexual care experiences of diabetes education nurses: A qualitative study
  1. Tez No: 942244
  2. Yazar: CANDAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ATLI ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, diyabet eğitim hemşirelerinin cinsel bakım verme deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de bulunan ve en az 6 aydır diyabet eğitim hemşiresi olarak çalışan hemşireler oluşturmuştur. Örnekleme ise kartopu yöntem ile ulaşılan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 12 diyabet eğitim hemşiresi alınmıştır. Veri toplamada“Tanıtıcı Veri Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Veriler katılımcılardan Zoom® görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Görüşmeler ortalama 29 dakika sürmüştür. Görüşmeler tamamlandıktan sonra görüşmenin verileri deşifre edilmiş ve“Cinsellik Algısı”,“Cinsel Bakım Algısı”,“Hemşire Yaklaşımları”,“Cinsel Bakımın Engelleri”ve“Değişim ve Gelişim Çabası”olmak üzere 5 tema ve 15 alt tema oluşturulmuştur. Diyabet eğitim hemşireleri, cinselliği çoğunlukla tabu ve mahrem bir konu olarak algılamakta; cinsel bakımı ise bilgi eksiklikleri nedeniyle yeterince sahiplenemedikleri, kendilerine ait olmayan bir sorumluluk alanı olarak değerlendirmektedir. Katılımcılar, diğer tıbbi durumların cinsel konulardan daha öncelikli olduğunu düşünmekte ve cinselliği konuşmanın hastayı utandırabileceğine dair kaygılar taşımaktadır. Fiziksel ortamın yetersizliği, değerlendirme araçlarının eksikliği ve sistemsel destek mekanizmalarının bulunmaması da cinsel bakım uygulamalarını olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte hemşireler, cinsel bakıma ilişkin eğitim ihtiyaçlarının farkında olduklarını ve bu konuda gelişime açık olduklarını ifade etmektedir. Çalışmanın sonuçları, hemşirelerin cinsel bakıma yönelik tutum, bilgi ve uygulama eksikliklerinin; bireysel ve sistemsel düzeyde çeşitli engellerle ilişkili olduğunu ve bu durumun diyabetli bireylerin cinsel bakım gereksinimlerinin karşılanamamasına yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda diyabet eğitim hemşirelerinin farkındalık ve bilgi düzeylerinin artırılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the experiences of diabetes education nurses in providing sexual care. A descriptive qualitative research design was used in the study. The population of the study consisted of nurses in Turkey and had been working as diabetes education nurses for at least 6 months. The sample included 12 diabetes education nurses who met the inclusion criteria and were reached through the snowball sampling method. A“Descriptive Data Form”and a“Semi-Structured Interview Form”were used for data collection. Data were collected from participants via Zoom® interviews. The interviews lasted an average of 29 minutes. After the completion of the interviews, the data were transcribed, and five main themes and fifteen sub-themes were identified:“Perception of Sexuality,”“Perception of Sexual Care,”“Nurse Approaches,”“Barriers to Sexual Care,”and“Efforts for Change and Development.”Diabetes education nurses mostly perceive sexuality as a taboo and private issue; and sexual care, due to a lack of knowledge, as a responsibility they can not fully embrace and do not consider as part of their professional role. Participants believe that other medical issues are of higher priority than sexual matters and express concerns that discussing sexuality might embarrass the patient. Inadequate physical environments, lack of assessment tools, and absence of systemic support mechanisms also negatively affect the provision of sexual care. Nevertheless, nurses state that they are aware of their educational needs regarding sexual care and are open to development in this area. The findings of the study reveal that nurses' attitudes, knowledge, and practice deficiencies regarding sexual care are associated with various individual and systemic barriers, and that this situation leads to the unmet sexual care needs of individuals with diabetes. In this context, it is recommended that studies be conducted to enhance the awareness and knowledge levels of diabetes education nurses.