Spil Dağı ve çevresinde iklim ve jeomorfolojik özelliklerin flora üzerine etkileri
The effects of climate and geomorphological features on flora in Mount Spil and its surroundings
  1. Tez No: 942252
  2. Yazar: BERKAY AYTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Biyoçeşitlilik ve tür zenginliğinin tespiti, koruma alanlarına yönelik araştırmaları ve koruma politikalarını desteklemesi bakımından önemlidir. Bu çalışmada, Spil Dağı ve çevresini kapsayan, bir milli park ve üç tabiat parkını içeren çalışma alanında damarlı bitki türü zenginliği tahmin edilmiştir. Bu amaçla, çalışma alanına özgü koşullara göre seçilen 38 damarlı bitki türü için Tür Dağılım Modelleri oluşturulmuştur. Modelleme işlemi MaxEnt yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. MaxEnt'in gerektirdiği çevresel katmanlar; çeşitli düzenleme işlemleriyle elde edilmiş olup, üç topografik faktör ile altı iklim değişkeni olmak üzere dokuz katmandan oluşmaktadır. Tür zenginliğinin tahmini için, tekli model çıktı olasılıklarının toplamı esas alınarak Yığılmış Tür Dağılım Modelleri oluşturulmuştur. Tür zenginliği ile jeomorfolojik çeşitlilik arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla öncelikle Jeomorfon yöntemiyle yeryüzü şekilleri sınıflandırılmıştır. Yeryüzü şekilleri haritası ve uygun boyutlu gridler kullanılarak jeomorfolojik çeşitlilik hesaplanmıştır. Jeomorfolojik çeşitlilik hesaplamasında Shannon Çeşitlilik İndeksi tercih edilmiştir. Oluşturulan yeryüzü şekilleri haritası, jeomorfolojik çeşitlilik, çevresel katmanlar ve tür zenginliği değerleri arasındaki ilişkiler, farklı ölçeklerde incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre ovalar ve düzlükler ile düşük eğimli yamaçlar, tür zenginliğinin en yüksek olduğu alanlardır. Tepe, zirve ve sırtlar ise daha düşük tür zenginliğine sahiptir. Spil Dağı'nda tür zenginliğine etki eden en önemli faktörler sırasıyla yükselti, eğim ve jeomorfolojik çeşitlilik olarak belirlenmiştir. Bu değişkenler güçlüden zayıfa doğru negatif korelasyon sergilemiştir. İklim değişkenleri ile tür zenginliği arasındaki ilişkiler ise daha zayıf ya da anlamsız düzeyde bulunmuştur. İncelenen yerel ilişkiler, çalışma alanının farklı bölümlerinde ilişki düzeylerinin değişebileceğini göstermiştir. Bu çalışma, Yığılmış Tür Dağılım Modelleri ile tür zenginliğinin tahmin edilebileceğini ve jeomorfolojik çeşitliliğin tür zenginliği ile anlamlı ilişki taşıdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Biodiversity and species richness assessments are important for supporting research on protected areas and informing conservation policies. In this study, vascular plant species richness was estimated across the study area, which includes Spil Mountain and its surroundings, encompassing one national park and three nature parks. Species Distribution Models were developed for 38 vascular plant species selected according to the site-specific conditions of the study area. Modeling was performed using the MaxEnt method. The environmental layers required by MaxEnt were generated through various processing steps and consist of nine layers in total: three topographic factors and six climatic variables. To estimate species richness, Stacked Species Distribution Models were created by summing the individual model output probabilities. In order to reveal the relationship between species richness and geomorphological diversity, landforms were first classified using the Geomorphons method. Geomorphological diversity was then calculated using a landform map and appropriately sized grids, with the Shannon Diversity Index chosen as the metric. The relationships among the landform map, geomorphological diversity, environmental layers and species richness values were examined at different scales. According to the findings, flat areas and gentle slopes are where species richness is highest, whereas summits and ridges exhibit lower species richness. On Spil Mountain, the most influential factors on species richness were found to be, in descending order of importance, elevation, slope and geomorphological diversity; all of these variables showed negative correlation with richness. The relationships between climatic variables and species richness were weaker or nonsignificant. The local analyses indicated that the strength of these relationships can vary across different parts of the study area. This work demonstrates that species richness can be predicted using Stacked Species Distribution Models and that geomorphological diversity is significantly related to species richness.